Çerkesleri araştıran tarihçiye Türkiye yasağı (Taraf)

Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde 1915 ermeni olayları ve Çerkesler üzerine araştırmalar yapan Almanya vatandaşı Türk tarihçi Mehmet Sait Uluışık’ın Türkiye’ye girişine yasak getirildi.

Arşivde 1860’dan günümüze Osmanlı Çerkesleri, Çerkeslerin 1915 Ermeni olaylarındaki rolü konularında belge toplayan Uluışık, "Başbakanlık arşivinde çalışırken görevli memurlar tarafından bütün hareketlerim inceden inceye takip ediliyordu. Çalışmamı bitirip dışarı çıktığımda ise bazı kişiler tarafından izleniyordum. Herhalde bu sırada fişlenerek Türkiye’ye girişime yasak getirildi" diyor.

1984’ten beri Almanya’da yaşayan 1991’de askerlik yapmadığı gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarılan ve 1997’de Alman vatandaşlığına geçen gazeteci-yayıncı Mehmet Sait Uluışık (47) 2005 yılından bu yana Çerkesler ile ilgili bir tarih araştırması yapıyor. 1997 yılından bu yana Alman vatandaşı olarak Türkiye’ye düzenli giriş-çıkış yapabilen son iki yılda bu araştırma için 15-20 kez Türkiye’ye giriş-çıkış yaptığını söylüyor. Son olarak 20 Kasım 2007’de İstanbul’a gelen Uluışık’a Yeşilköy Havalimanı’nda İçişleri Bakanlığı’nın çıkardığı bir giriş yasağı belgesi verilmiş ve tarihçi Berlin’e geri gönderilmiş.

Uluışık Havaalanı’nda kendisine Giriş Yasağı Belgesini veren polis memuruna yasağın nedenini sormuş. Memur: "Yasağı Emniyet koymadı, biz koysaydık nedenini de açıklardık. Karar doğrudun İçişleri Bakanlığı’ndan" demiş. Tarihçi Uluışık, "Ben bir milletvekilinden bana konulan bu yasağın öğrenilmesini rica ettim. O da soruşturmaları neticesinde yasağın Milli Savunma Bakanlığı’yla yani daha evvel vatandaşlıktan çıkarılmama neden olan askerlik yapmamış olmamla ilişkili olmadığı bilgisini verdi bana" dedi.

Taraf Gazetesi
06 Ocak 2008