Moskova’da Müslüman’a özgü hastane

Moskova/Ajans Kafkas – 25 milyon Müslüman’ın yaşadığı ve 15 bini aşkın caminin bulunduğu Rusya Federasyonu, 250 bin insanın katledildiği Çeçenya’daki korkunç savaşla yükselen Müslüman karşıtı dalgayı kıracak adımları da ihmal etmiyor.

Kremlin’e itaatkâr dini liderlerle ilişkileri derinleştirme çabası güden Devlet Başkanı Vladimir Putin, Müslümanlara hizmet edecek ilk hastanenin başkent Moskova’da açılmasına da destek çıktı. Hastane Kremlin’in Müslüman topluma ulaşma çabaları çerçevesinde Rusya Sağlık Bakanlığı ile Moskova Belediyesi’nin desteği ile açıldı.

Başkentin güneydoğusundaki sanayi bölgesinde ‘Kıymet Kalitesi’ zincirine bağlı Tsena Kachetsvo özel sağlık merkezi bünyesinde açılan hastane haremlik-selamlık hizmet verecek. 

Dünkü açılışta kurdeleyi kesen Rusya Müftüsü Şeyh Ravil Gaynuddin. "Tarihi bir olay” yorumunu yapıp ekledi: “Uluslararası toplum çok uluslu ve çok inançlı Rusya’nın her vatandaşının sağlık hizmetlerine ulaştığını görebilecek."

Hastanenin bütün inananlara açık olduğunu belirten Gaynuddin, Ortadoğulu diplomatlara da eşlerini kliniğe yollamalarını tavsiyesi yaptı. Duvarlarını Kuran’dan ayetlerin süslediği klinikte 50 doktor ve hemşire görev yapacak. Müslüman kliniğinde kadın doktorlar, sadece kadınlara, erkek doktorlar da erkeklere sağlık hizmeti sunacak. Kadınlarla erkeklerin sağlık hizmetlerini cinslerine göre ayrılmış yerlerde alıyor. Klinikte bir mescit, abdest odası ve helal yiyeceklerin satıldığı bir de mini bar bulunuyor.

İki yıl önce Rusya’ya yerleşmiş Suriyeli doktor Kadir Mahmud, "Burada önemli olan atmosfer. Gördüğünüz gibi kadınlar ılımlı giyinmiş, ibadet odası var, bütün bunlar Müslümanlar için önemli. Müslüman toplumun buna çok ihtiyacı vardı" diye konuştu.

Hastane daha çok Moskova’da konuşlanmış Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin diplomatik toplumunu hedefliyor. Zira sıradan hastanelere gitmek istemeyen Müslümanlar sağlık hizmeti için ülkelerine dönmeyi tercih ediyor. Muayene ücreti ise 800 ruble (33 dolar).

Müftü Konseyi’nin üyesi Arslan Sadriyev, Rusya’nın yoğun Müslüman nüfusunun bulunduğu Kuzey Kafkasya’da Müslümanlara özel bir sağlık hizmeti bulunmadığını hatırlatarak, "Umarız hükümet bu kliniği başarılı bir deneyim olarak görür" dedi. Hastanenin başındaki Viktor Kisin ise, zinciri Başkurdistan ve Tataristan’a uzanan bir coğrafyaya genişleteceklerini söyledi. (Ajans Kafkas)