Şamba’dan gerilimi düşürme çabası

Sohum – Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Türk Dışişleri’nin müdahalesiyle iptal edilen Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın Türkiye gezisi hakkında gerilimi düşürme amacına dönük bir açıklama geldi. Bagapş, “Türkiye, Abhazya Devlet Başkanı’nın ziyaretine engel olmadı” dedi.

Kavkazki Uzel’e konuşan Şamba, ziyaretin baskılardan dolayı değil Türkiye’de PKK saldırıları ve Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon tartışmaları nedeniyle siyasi durumun kızışmasına bağlı olarak iptal edildiğini söyledi. Şamba, "Kimse bize baskı yapmadı. Türk aileleri şehitlerine ağlarken Türkiye’de törenler eşliğinde görüşmeler yapmak saygısızlık olurdu" dedi.

Şamba ‘iptal kararının Abhazya yönetimi ile diyalog içerisinde olmayı isteyen Türkiye yönetimiyle birlikte alındığını’ belirterek, "Eğer Türkiye hükümeti Abhazya heyetinin, ülkelerine ziyaretine karşı olsaydı baştan ziyarete hazırlanılmazdı" dedi. Şamba isim vermeden ‘bazı aşırılık yanlılarını Abhazya’nın Abhaz diasporasının en yoğun olarak yaşadığı Türkiye ile her türlü münasebetini engellemeye çalışmakla’ suçladı. Gezinin formatını beğenmeyen Dışişleri Bakanlığı, doğrudan Şamba ile temasa geçerek 17 Ekim-24 Ekim tarihlerinde planlanmış olan gezinin iptal edilmesini sağlamıştı. (Ajans Kafkas)