Şamil’in köyü Gimri’ye tam kuşatma

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Untsukul bölgesindeki Gimri köyü, Dağıstanlı milletvekili Gazimagomed Magomedov’un öldürülmesinin ardından tam ablukaya alındı. 16 Aralık’ta başlayan ve aylarca sürmesinden söz edilen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kafkas direnişinin efsane ismi İmam Şamil’in köyü olarak asırlardır itibarını koruyan Gimri, günlerdir bini aşkın Rus asker ve polisinin kuşatması altında. Tepelere keskin nişancılar yerleştirilirken tank, BRT zırhlıları ve toplar da köye karşı mevzilendi. Gece 22.00’den sabah 6.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulayan askerler, bu saatler arası evden çıkanın vurulacağı uyarısı yapıyor. Evlere tek tek baskınlar düzenleyen kamuflajlı askerler, şu ana dek en az 50 kişiyi gözaltına alıp sorguladıktan sonra 40’ını bıraktı. Gözaltında tutulanlara evlerinde yasadışı silah bulundurma suçlaması yöneltiliyor. Ancak bir köy sakini suçun düzmece olduğunu, güvenlik güçlerinin belli kişileri suçlayabilmek için evlere bizzat silah ve patlayıcı yerleştirdiğini söylüyor. Olağanüstü durum nedeniyle köyün okulları da kapalı durumda. Köylüler gıda sıkıntısı çekmeye başladıklarını söylerken köyden sadece askerlerin özel izin verdiği kişiler ayrılabiliyor. Ayrıca köylüler her an bombalanacakları korkusu yaşıyor. Köye kesinlikle gazeteci sokulmuyor.

Gimrı muhtarı Abdullah Magomed ise köyde durumun gerçekten gergin olduğunu, ancak geniş çaplı askeri harekât beklemediklerini kaydetti. Operasyonu yürüten Rusya İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Departmanı Başkan Yardımcısı General Sergey Çençik ile yapıcı diyalog kurmaya çalıştıklarını söyleyen muhtar, askerlerin ‘suçlara karışan’ kişilerin teslim edilmesini istediklerini, ancak kesin bir isim vermediklerini kaydetti. Magomed operasyonun birkaç ay sürebileceğine işaret etti.

Dağıstan İçişleri Bakan Yardımcısı Abdullatip Abdullatipov köyde görülse de Dağıstan İçişleri operasyonun tamamen Rusya Milli Antiterör Komitesi kararıyla yürütüldüğünü belirtiyor. KU/ÖZ/FT