AB Sohum’un nabzını yokladı

Sohum/Ajans Kafkas – Avrupa Birliği kalabalık bir heyetle Abhazya’yı ziyaret edip Sohum’un Gürcü-Abhaz sorununa ilişkin görüşlerini dinledi. AB elçilerini Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisinde herhangi bir çözüme prim vermeyecekleri mesajıyla karşılayan Abhazya yönetimi, Tiflis’le yeniden masaya oturmak için iki şart öne sürdü: Kodor Vadisi’ndeki Gürcü birliklerinin çekilmesi ve Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı güç kullanmayacağı garantisi veren saldırmazlık anlaşmasının imzalanması.

Dün başkent Sohum’da elçileri ağırlayan Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Abhazya’nın kontrolünde olmayan Yukarı Kodor’da durumun kontrol altına alınması ve istikrara kavuşturulması için uluslararası gözlem gücü ve Bağımsız Devletler Topluluğu Barış Gücü’nün gönderilmesi talebini gündeme getirdi. Bagapş, bunun müzakere sürecinin başlamasına da zemin hazırlayabileceğini belirtti. Başbakan Aleksandr Ankvab, Güvenlik Konseyi Sekreteri Stanislav Lakoba ve Dışişleri Bakanı Sergey Şamba’nın da katıldığı toplantıda elçilerin Abhazya’nın sosyo-ekonomik, sağlık, eğitim ve iletişim alanındaki durumuyla ilgili sorularını da yanıtlayan Bagapş, müzakerelerin başlaması için Kodor’un yukarısındaki Gürcü askerlerinin çekilmesi ve askeri harekâtların başlamayacağına dair uluslararası garanti anlaşmasının imzalanması gerektiğini yineledi.

Bagapş, Abhazya tarafının bundan sonra da ülkenin hava sahasındaki izinsiz uçuşların engellenmesi için her türlü önlemi almaya devam edeceğini de vurguladı. Bagapş, Gürcistan’ın istediği şekilde barış gücü misyonunun yapısının değiştirilmesinin de mümkün olmadığını belirtti.

Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Letonya, Hollanda, Romanya, İsveç gibi ülkelerin Gürcistan’daki büyükelçilerin yer aldığı heyet ise AB’nin Abhazya ve Gürcistan arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğu mesajı verdi. Bugün de Gürcülerin yaşadığı Gal bölgesini ziyaret eden heyetin temaslarıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Şamba, Abhaz tarafının görüşlerinin uluslararası topluma ulaşması açısından yabancı diplomatların gelmesinin ciddi derecede önem arz ettiğini söyledi. KU/ÖZ/FT