İş dünyası Pitsunda’da toplandı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’ya yatırımcı çekmeyi amaçlayan ‘Abhazya-2008: Yatırımlar Perspektifler’ konulu uluslararası forum bugün başladı.

Abhazya Ticaret Odası’nın hükümetin desteği ile ülkenin turistik kenti Pitsunda’da düzenlediği üç günlük foruma Rusya Federasyonu, Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri, Türkiye ve Transdinyester gibi ülkelerden işadamları katılıyor. İstanbul Ticaret Odası ise foruma katılma kararından Gürcü lobisinin girişimleri sonucu vazgeçmişti.

Forumda Abhazya’da yatırım imkanları, projeler ve yatırımcılara getirilen kolaylıklar üzerine sunumlar yapılıyor. Abhazya özellikle tarım, enerji, inşaat ve ulaşım alanında yatırım projelerine alıcı bekliyor.

Abhazya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Straniçkin 2006’da yine Putsunda’da düzenlenen ilk forumda Abhazya’nın tanınması açısından önemli kazanımlar elde ettiklerini belirterek “Elbette forumda istedikleriniz hemen hayata geçmiyor. Eğer yüz işadamından ikisi Abhazya’ya yatırım yaparsa bu forum için başarıdır” dedi. Abhazya Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan da Abhazya ekonomisinin dünyaya açılması için bu tür forumları önemsediklerini belirtirken sundukları projelerle ilgilenen yatırımcıların çıkacağına inandıklarını vurguladı. Foruma katılmak üzere Abhazya’ya giden Türkiyeli işadamları da dün Devlet Başkanı Sergey Bagapş ile bir görüşme yaptı. Bagapş Türkiye ile işbirliği istediklerini belirterek "Karadeniz’e kıyı olan komşularımızla iş yapmaya açığız. Özellikle de binlerce Abhaz’ın yaşadığı Türkiye ile. Biz Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve herkesin şunu anlamasını istiyoruz: Ambargolar bitti. Abhazya için ekonomik büyüme ve gelişme zamanı. Tüm ülkelerle özellikle de komşularımızla ciddi işler yapmaya hazırız” dedi.

CSA Başkanı Handan Demiröz de, Türkiye’den başlangıçta 75 işadamının katılmasının planlandığını ancak Gürcistan’ın isteği üzerine Türk Dışişleri’nin müdahalesi sonucu İstanbul Ticaret Odası’nın gezi programını iptal ettiğini ve nihayetinde ancak 25 işadamı olarak foruma katılım gösterebildiklerini anlattı. Demiröz, Türkiyeli iş çevrelerinin Abhazya ekonomisine ilgi duyduklarını belirterek "Birçokları buraya gelmek, buradaki siyasi ve ekonomik şartların nasıl olduğunu görmek istiyor" dedi.

Abhazya’da Mayıs 2007’de başkent Sohum’da bir ekonomi forumu yapılmış, Ekim 2007’de de Pitsunda’da Güney Kafkasya İş Kadınları Ekonomi Forumu düzenlenmişti. KU/ÖZ/FT