Adıgey Ekonomi Forumu yine rötar yedi

Maykop/İstanbul – Adıgey’de Aslan Thakuşunov başkanlığındaki yeni yönetimin diasporaya açılma konusunda atacağı ilk ciddi adımı sayılan Adıge Ekonomi Forumu’nun tarihi yine ertelendi.

Ertelemede diasporadan katılacak işadamlarıyla ilgili organizasyonu yürüten Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED )Başkanı Cihan Candemir’in 19 Eylül’de Kuban Uluslararası Yatırım Forumu’na katılmak için gittiği Soçi’de sınırdan geri çevrilmesinin de bir etken olduğu düşünülüyor. Ekim sonunda düşünülen forum cumhuriyetteki 450. yıl kutlamalarının hazırlıklarına denk gelmesi nedeniyle 9-11 Kasım’a ertelenmişti. Adıgey Ekonomi Gelişim ve Ticaret Bakanı Aslan Matıjev forumun ileri bir tarihe ertelendiğini söyledi. Yeni tarihin belli olmadığını belirten Matıjej, Nart Press’in erteleme kararının Cihan Candemir’in anavatana sokulmamasıyla ilgili olup olmadığı sorusuna “İstihbaratın hareketini yorumlamaya hazır değilim” diyerek yanıt vermekten kaçındı.

Cihan Candemir ise Ajans Kafkas’a yaptığı açıklamada Soçi’ye alınmamasının forumun ertelenmesinde tali bir faktör olabileceğini söyledi. Candemir, Adıgey yönetiminin Soçi’de çok profesyonelce gerçekleştirilmiş olan foruma katıldıklarını ve kendi eksikliklerini gördüklerini, ertelemenin de daha iyi bir hazırlık ihtiyacından kaynaklanmış olabileceğini kaydetti. Candemir Türkiye’den gidecek 50 işadamının listesini Adıgey yönetimine sunduklarını ve bunların otellerde gerektiği gibi ağırlanması konusunda sıkıntıların yaşanabileceğini öngördüklerini belirtti.

Bu yaz Maykop’ta düzenlenecek forumun hazırlıkları çerçevesinde Parlamento Başkanı Ruslan Hacebiyekov başkanlığında bir heyet Ürdün, Suriye ve Türkiye’ye ziyaret edip görüşmeler yapmıştı.

Mayıs 2006’da gerçekleştirilemeyen Maykop’taki Adıgey Ticaret Forumu öncesinde de Türkiye’de tanınmış Adıge işadamlarından Muzaffer Avcı Krasnodar Havaalanı’ndan geri çevrilmişti. (Ajans Kafkas)