Dağıstan’da bir vatandaş maskeli kişilerce kaçırıldı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Mahaçkale’de geçen hafta maskeli kişilerce kaçırılan Zalbek Payzulayev’den haber alınamıyor. Payzulayev’in yakınları insan hakları savunucularına başvurdu.

20 Nisan’da kimliği belirsiz maskeli kişilerin 1967 doğumlu Zalbek Payzulayev’i kaçırdığı, kuzeni Ramzan Omarov tarafından açıklandı.

 

Kaçırıldığı gün Zalbek Payzulayev yeğeni Gacimurad Musalov ile birlikte Kolışkina Caddesinde bulunan camide idi. Camiden çıktıklarında Gacimurad’ın arabasına bindiler ve pazara doğru hareket ettiler, ancak yüz metre gidemeden durdular, çünkü arabanın tekeri patlamıştı.

 

Arabanın durduğu yere iki yüz metre ileride Zalbek Payzulayev’in evi bulunuyordu, tekeri çıkarabilmek için anahtar almaya evine gitti. O anda Gacimurad Musalov, Zalbek’in kendisini çağırdığını duydu. Genç, döndüğünde dayısının yanına siyah kıyafetli, maskeli altı kişinin yaklaştığını gördü. Onlara yakın bir yerde de plakasız iki araç duruyordu. Kimliği belirsiz kişiler Zalbek’i zorla araçlardan birine bindirerek Mayakovski caddesine doğru hareket ettiler.

 

21 Nisan’da Payzulayev’in 300 kadar akrabası Dağıstan içişleri bakanlığı binası yanında toplandı, Payzulayev’in bulunması için gerekli çalışmaların yapılacağının açıklanması üzerine olaysız şekilde dağıldılar.

 

22 Nisan’da Ramzan Omarov, Memorial insan hakları merkezine başvurdu. Güvenik organlarından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil. KU/ÖZ/YA