Şeyh Said Efendi Atsayev Dağıstan’da öldürüldü

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın önde gelen sufi şeyhlerinden Said Atsayev (Said Efendi Çirkeyski) öldürüldü.

Dün akşam Said Atsayev’in evine giren intihar eylemcisinin kendisini havaya uçurduğu ve şeyhin olay yerinde öldüğü açıklandı. Saldırıda biri çocuk altı kişi daha hayatını kaybetti. 74 yaşındaki Çirkeyski Dağıstan’daki en etkili sufi şeyhlerden biri idi. Farklı bilgilere göre, mürit sayısı 20-30 bin arasında değişiyor.

Dağıstanlı gazeteci ve siyaset bilimci Magomed Abduraşidov, Çirkeyski cinayetinin Dağıstan’da istikrarsızlık isteyen yabancı güçlerin isteği olabileceğini ifade diyor. Abduraşidov “Said Efendi’nin Dağıstan’daki manevi takipçileri 300 binden az değil. Onun Dağıstan’ın farklı halklarından müritleri vardı. Her şeyden önce her türlü şiddete karşı idi ve müritlerini de öyle yetiştiriyordu. Onun ölümü Dağıstan için büyük kayıp” dedi.

Mahaçkale’deki Kuzey Kafkasya İslami Araştırmalar Merkezi Başkanı Ruslan Gereyev, Çirkeyski’nin öldürülmesinin son aylarda işlenen provokasyon amaçlı cinayetlerin bir halkası olduğunu düşünüyor. Gereyev “Mübarek Ramazan ayında işlenen son provokasyonu hatırlıyoruz: Hasavyurt’taki Şii camiine ateş açıldı. Görülen o ki, tüm bu cinayetlerin tek bir amacı var. Emri verenler Dağıstan’da barışı istemeyen kişiler. Nisan ayında Sufiler ve Selefiler arasında barış süreci başlamıştı. Görülen o ki, bazıları Dağıstan’da dini anlaşmazlığın hüküm sürmesini daha çok istiyor” dedi.

Dün akşam Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov, parlamento ve hükümet Şeyh Çirkeyski’nin öldürülmesiyle ilgili ortak bir açıklama yayınlayarak ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilediler. Ülke yönetiminin mesajında “Suçluların birliğimizi bozması, asırlardır farklı halkların, dinlerin ve kültürlerin barış içinde yaşadığı Dağıstan topraklarında korku ve nefret ekmeleri mümkün olmayacak. Dağıstan’ın manevi liderlerinin önemli sözleri onların çok sayıdaki takipçilerinde yaşayacak” ifadeleri yer aldı. Çirkeyski’in cenaze törenine 50 binden fazla kişinin katıldığı kaydediliyor. RE/ÖZ/YA