Operasyonlarda 14 direnişçi öldürüldü

Kabardey-Balkar ve İnguşetya’da yapılan operasyonlarda toplam 14 direnişçi öldürüldü. 14 yerleşim yeri ise zarar gördü.

Kabardey-Balkar’da bugün (3 Ağustos 2015) biten operasyonda altı direnişçinin ölü ele geçirildiği açıklandı.

Emniyet güçleri 2 Ağustos gecesi Nalçik’te özel bir terör operasyonu yaptıklarını duyurdu. Nalçik’in Aleksandrovka semtinde, direnişçileri bir binada sıkıştıran emniyet güçleri, direnişçilerin teslim ol çağrısını reddederek ateş açtıklarını iddia ediyor.

Kavkazki Uzel’in bildirdiğine göre, binada bulunan altı direnişçi ölü olarak ele geçirildi.

İnguşetya’da ise dün (2 Ağustos) son verilen operasyonda sekiz direnişçinin öldürüldüğü duyuruldu.

Çeçenya İnguşetya sınırında bulunan Sunjensky ilçesine bağlı Dattıh köyü yakınlarında meydana gelen çatışmada sekiz direnişçi ölü olarak ele geçirildi.

Operasyonları gösteren harita_03082015_Kafkasya

 

Magas Life’ın verdiği bilgiye göre, operasyon sırasında ağır toplar ve topçu birlikleri kullanıldı.

Çatışmada öldürülen sekiz kişinin Çeçenya’nın Açkhoy-Martan sektörüne bağlı direnişçiler olduğu açıklandı. Rusya terörle mücadele biriminin iddiasına göre ise öldürülenler IŞİD’e biat eden terörist bir grup. Ayrıca Rusya Federasyonu Terörle Mücadele Komitesi çatışmada ölü olarak ele geçirilenlerden birinin Adam Tagilov olduğunu teşhis ettiklerini duyurdu. Adam Tagilov 4 Aralık 2014’te Grozni (Caharkale) baskınını gerçekleştiren direnişçi komutan.

Operasyonlar ile ilgili IŞİD ve Kafkasya Emirliği’nden bir açıklama yapılmadı. Operasyonlarda sivillerin herhangi bir can veya mal kaybına uğrayıp uğramadığı bilinmiyor.

Kavkazki Uzel’in haberine göre, 23 Temmuz’da Nalçik’te yapılan operasyonda 14 yerleşim yeri zarara uğramış ve operasyon yapılan bölgeye bir müddet doğalgaz verilmemişti.