Avrupa’da Çumakov protestosu

Hamzat Çumakov davası İnguşetya’nın sınırlarını aştı.

Geçtiğimiz Cuma günü İmam Çumakov’un imamlık yaptığı Nasır Kort camiinde Cuma namazı çıkışı ”Provokatörlere dur deyin” pankartları altında miting yapılmıştı. Cuma’dan önce ise İnguşetya, Magas ve Nazran’da tek kişilik protestolar yapılmıştı.

Yapılan protestoların amacı, Cumhurbaşkanı Yevkurov’un, Hamzat Çumakov’a yapılan saldırılara dur demesini sağlamak. İnguşetya müftüsü İsa Hamhoyev ve bazı bürokratların ortak yürüttükleri iddia edilen Çumakov’u itibarsızlaştırma ve görevden alma kampanyasına karşı birleşen Çumakov taraftarları son zamanlarda protestolarını arttırdı.

İnguşetya sınırlarını aşan bu protestolar Avrupa’ya yansıdı. Brüksel’deki İnguş diasporası Çumakov’a destek bildirisi yayınladı. Bildiride, Magas Belediye Başkanı Beslan Tseçoyev, Çumakov’a karşı yürütülen bu kirli kampanyayı organize etmekle suçlandı. Daha sonrasında, Beslan Tseçoyev’in, bildiri okuyan İnguş gencin ailesine baskı yaptığı iddia edildi. İnguş gencin ailesi, Tseçoyev’a atılan iftirayı yalanlamadıkça, Avrupa’da yaşayan oğullarından vazgeçtiklerini, bütün mesuliyetin ona ait olduğunu bildirdikleri bir video yayımladı. Videonun sosyal medyada yayılması sonucu Magas Belediye Başkanı, protestocuların hedefi oldu.

Avrupada_Çumakova destek_foto_MagasLifeAvrupa genelinde yapılan protestolarda İnguş ve Kafkas gençlerin ellerinde Tseçoyev ve İnguşetya müftüsünü hedef alan pankartlar vardı. İnguşetya Cumhurbaşkanı, Yevkurov’a protestoları durdurması talimatı verdi.