Berlin’de Çeçen komutan cinayeti

Gürcistan kökenli Çeçen komutan Zelimhan Hangoshvili, Berlin’de camiye giderken öldürüldü.

Alman polisinin verdiği bilgiye göre bisikletli bir şahıs Çeçen komutan Zelimhan Hangoshvili’nin başına bir el ateş ederek olay yerinden kaçtı. Acil olarak hastaneye kaldırılan Hangoshvili, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Suikasttan sonra bölgeyi koridora alan Alman polisi ve savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Olaydan birkaç saat sonra katilin yakalandığını açıklayan yetkililer, konuyla ilgili detaylı bilgi vermedi.

41 yaşında olan Çeçen komutanın 2001 yılından itibaren Kafkasya’da Rusya’ya karşı verilen savaşta önemli görevler üstlendiği biliniyor. Uzun müddet sahada olan Zelimhan Hangoshvili’nin bir dönem Çeçen muhaliflerin Gürcistan’da resmi temsilcilik görevini sürdürdüğü açıklanan diğer bilgiler arasında.

Zelimhan Hangoshvili’nin aile yakınlarına ulaşan Diriliş Postası, daha önce Çeçen komutana yönelik Gürcistan’da iki kere suikast girişimi olduğunu, bir defa yaralı olarak kurtulmayı başardığını daha sonra ise suikast timlerinden kurtulmak için Ukrayna’ya kaçtığını ama orada da kendisine yönelik suikast girişimleri olduktan sonra Almanya’ya gitmek zorunda kaldığı bilgisine ulaştı.

Bu zamana kadar Kafkasya’da Çeçen direnişine katılmış üst düzey birçok kişi suikaste uğradı; 2003’de Ali Osayev, 2009’da Gazi Edisultanov, Eylül 2011’de Berg-Hacı Musayev, Rüstem Altemirov ve Zaurbek Amriyev, Mayıs 2013’de Medet Önlü. Hedef alınan bu isimler Çeçenya’da savaşa katılmış yönetici kadrosuna yakın isimlerdi.

Söz konusu cinayetlerle ilgili Rusya Federasyonundan herhangi bir açıklama gelmezken, yapılan incelemelerde Rusya’yı işaret eden kanıtlar bulundu.

İkinci Çeçen-Rus savaşı başlarında Çeçenya’yı terk eden birçok Çeçen günümüzde Türkiye’de yaşıyor. Savaşa katılan veya muhalif olan diğer Çeçenler de Avrupa’ya göç ediyor.

Kaynak: Diriliş Postası