Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Kuzey Kafkasya Festivali” yapılacak

Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kafkasya Genel Sekreteri Odes Baysultanov ve Birleşik Arap Emirlikleri Gıda Güvenliği Bakanı Bayan Al-Mehairi düzenledikleri toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Rusya Federasyonu’nda Kuzey Kafkasya Kalkınma Şirketi Genel Müdürü Al-Haley, Kuzey Kafkasya Resorts JSC Genel Müdür Yardımcısı Sergey Kharitonov, Rustam Tapayev ve Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi hazır bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Federasyonu arasında yapılan anlaşma ile 2019’daki Kuzey Kafkasya Festivali Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılacak.

Kuzey Kafkasya bölgelerindeki önemli projeler Orta Doğu bölgelerindeki sermayedar, yatırımcı ve halka tanıtılacak. Yapılan anlaşma neticesinde Kuzey Kafkasya’nın ürünleri, turistik mekanları ve geleneksel temaları, Abu Dabi’deki Global Village fuar kompleksinde sergilenecek.

Kuzey Kafkasya Genel Sekreteri Odes Baysultanov, Birleşik Arap Emirliği Gıda ve Tarım Bakanı Al-Mheyri ile yaptığı toplantı sonrası, “Projeleri sunmaya ve her seviyede etkileşime, somut ve uygulamalı bir düzlemde hazırız. BAE’den gelecek turistler için Kafkasya’nın turizm potansiyelini de sunacağız” açıklamasında bulundu.

Rusya temsilcisi, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nin turizm potansiyelini sunmak için tarım ve teknoloji alanında alışverişte bulunma niyetinde olduklarını ve Kuzey Kafkasya’da Arap Emirliği için çevre dostu, helal ürünler üretilmesi için de adımlar atılacağını kaydetti.

Mehairi ise tarım ve gıda ürünlerinin ulusal öncelikleri olduğunu, bu bağlamda Kuzey Kafkasya’daki tarım arazilerinin teknoloji ile harmanlandığında çok daha verimli olacağı yönünde büyük umutlar taşıdığını belirtti. Ayrıca taraflar, Arap yatırımcıların Kuzey Kafkasya bölgesine yapacakları bir ziyaret için de anlaştılar.