Derbent anneleri: Çocuklarımız IŞİD’e katılıyor

Çocuklarının Suriye’ye savaşmaya gittiğini söyleyen anneler Derbent’teki Selefi camiinin kapatılması için çağrıda bulundu.

Annelerin Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, camide IŞİD terör örgütü için asker toplanıyor. Cami imamı ise bu açıklamayı reddetti.

Çocuklarının Suriye’ye savaşmak için gittiğini ifade eden Derbent’li annelerin yaptığı açıklama 20 Temmuz’da sosyal ağlarda yer aldı. Mesaj Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov ve Dağıstan İçişleri Bakanı Abduraşid Magomedov’a yönelik. Mesajı yayınlayanlar Derbent’te bulunan “Airport” caminin kapatılmasını istiyor.

VKontakte sosyal ağında, “Benim Derbentim” grubunda yayınlanan mesajda “Çocuklarımızı Dağıstan geleneklerine göre en iyi şekilde yetiştirdik: Allah’ı sevmek, büyüklere saygılı olmak, ülkesinin iyi bir vatandaşı olmak. Onların hiç bir zaman kanunla sorunu olmamıştı. Fakat tüm hayatımız çocuklarımızın Airport bölgesindeki camiye gitmesiyle değişti. Çocuklarımızı o camide değiştirdiler. Çocuklarımız sadece agresif olmakla kalmadı, ailelerini de sevmeyi bıraktı. Artık imamlarının ağzından konuşmaya başladılar” ifadeleri yer aldı.

İfade edildiğine göre, ebeveynler çocuklarının kendi izinleri olmadan evlendiklerini öğrendiler. Aynı zamanda ailelerine ait malları ve arsaları IŞİD’e göndermek için sattıklarını öğrendiler.

Mesajda “Bugün çocuklarımız yanımızda değil. Onlar IŞİD saflarında savaşıyor. Çocuklarımızın arasında savaşta ölenler var. Onların nereye defnedildiklerini bile bilmiyoruz! Biz ne yapacağız? Bundan sonra nasıl yaşayacağız? Evet, belki bir çokları çocuklarımızı yetiştirmedik diye bizi kınayacak, ama bizler camiye gidenleri böyle trajik sonuçların beklediğini bilemezdik. Derbent’teki caminin çıkış kapısı Suriye ve Irak’a açılıyor” ifadelerine yer verildi.

Mesajı yayınlayanlar gereken önlemlerin alınmasını ve cami adı altında gençlerin radikal gruplara alımının yapıldığı bu kurumun kapatılmasını, binanın yetim çocuklara ya da yaşlılara tahsis edilmesini istiyorlar.

Metnin altında A. Rzayeva, F. Rzayeva, S. Umarova, K. Şihmagomedova, T. Guseyinova, Z. Gaciyeva ve S. Ramazanova’nın imzaları bulunuyor.

Annelerin yayınladıkları mesajı gördüğünü ifade eden Derbent cami imamı Gacirasul “Mesajı okudum ve şoktayım. Mesajı yayınlayanlarla konuşmak isterdim. Onların çocuklarının IŞİD’e katılmasıyla ilgili özellikle neden camiyi suçladıklarını anlamak isterim” açıklamasında bulundu.

cami“Airport” adıyla bilinen cami Derbent’in yeni kurulan bir mahallesinde ve gerçekten Selefi bir cami. Bin beş yüz kişilik bir cemaate sahip. Cami sürekli olarak emniyet güçlerinin kontrolü altında. Cami bugüne kadar birçok baskına uğradı ve kapatılma tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

İmam “Bizi suçladıkları şeylerin gerçekliği yok. Kameralarımız var ve polisler burada ne olup bittiğini biliyor. Defalarca kamera kayıtlarını alarak incelediler. Camide kimse IŞİD’e çağrılmıyor. IŞİD’e asıl çağrı internet üzerinden yapılıyor. Bunu engellemeyi ise maalesef başaramıyoruz” dedi. Gacirasul ayrıca bu mesajın caminin kapatılmasına yönelik bir provokasyon olabileceğini söyledi.

İmam “Hiç kimse bu kadınları tanımıyor. Onların çocuklarının neden gittiğini açığa çıkarmak lazım” dedi.

Mesajın provokasyon olduğunu ifade eden cami cemaatinden Davud isimli bir kişi “bu suçlama camiyi zan altında bırakmaktan başka bir şey değildir. Neden IŞİD’e giden bu gençlerin isimleri açıklanmıyor? Söylentilere göre Derbent bölgesinden IŞİD’e katılan çok kişi var. Ama burada neden cami bunun sebebi olarak gösteriliyor? İnsanlar IŞİD ile ilgili tüm bilgileri internetten alıyor. Eğer camide dağa veya IŞİD’e gitme çağrısı yapılıyor olsaydı bunu, caminin sürekli misafiri olan polisler bilmez miydi?” açıklamasında bulundu.

editör“Nastoyaşeye vremya” gazetesinin genel yayın yönetmeni Milrad Fatullayev mesajı tuhaf olarak yorumladı.

Fatullayev “Anneleri anlayabiliyorum. Onlar çocuklarının gitmesine bir sebep aradılar ve camiyi buldular. Ama bu mesele cami kapatılarak çözülmeyecek. Problem daha genel bir problem. IŞİD’e giden çok kişi var. Kesin sayıyı dahi bilmiyoruz” dedi.

Fatullayev’in ifadesine göre insanlar genellikle kendilerini belli etmeden yurt dışına çıkıyorlar. Fatullayev “Belarus üzerinden Türkiye veya Mısır’a turist olarak gidiyorlar, oradan da Suriye’ye geçiyorlar. Aileler çocuklarının orada olduğunu, çoğunlukla öldüklerinde, okudukları bir haberden öğreniyor. Bunu öğrendiklerinde de kendilerini afişe etmiyorlar, çünkü emniyet güçlerinin baskısından korkuyorlar” dedi.

Derbent emniyet güçleri de mesajı yayınlayan kişilerle ilgili emniyetin bilgisi olmadığını açıkladı.