Ermenistan’dan tartışma yaratan Talat Paşa heykeli

Ermenistan’ın Şirak vilayetinde Osmanlı Devletinin son Sadrazamlarından Talat Paşa’yı katleden Ermeni suikastçi Soğomon Tehliryan’a ait bir heykel dikildi.

Heykelin ayak ucunda Talat Paşa’nın kesik başının simgelenmesi tartışma yarattı.

Konuyla ilgili görseli sosyal medya hesabından paylaşan Azerbaycan milletvekili Prof. Dr. Ayten Mustafayeva, olaya sert bir şekilde tepki gösterdi.

Mehmed Talat Paşa, Osmanlı Hürriyet Cemiyeti’nin kurucu lideri ve İttihat ve Terakki’nin kurucularından ve önde gelen liderlerinden olan Osmanlı devlet adamıdır. Talat Paşa, 1874 yılında Edirne’de dünyaya geldi. Babası Kırcaali’nin Çepelce köyünden Ahmet Vasıf Efendi, annesi de Pomak ve Türk soylu bir aileye mensup Hürmüz Hanım’dır. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde adı Enver Paşa ve Cemal Paşa ile sıkça anılan, onlarla beraber siyasi gidişatı belirleyen Talat Paşa, I. Dünya Savaşı’nın kaybedilmesinden sonra Almanya’ya gitti. İttihat ve Terakki erkanının öldürülmesi kararını alan Taşnak Partisi, bu görev için Soğomon Tehliryan adlı bir Ermeni’yi görevlendirdi. Tehliryan, 15 Mart 1921’de  Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charlottenburg semtinde Talat Paşa’yı tek kurşunla öldürdü. Ölümünden sonra Berlin’de Türk Mezarlığına gömülen Mehmet Talat Paşa’nın mezarı, 1943 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’ye taşınmış ve Abide-i Hürriyet şehitliğine gömülmüştür.

Kaynak: QHA