Kadirov görseli Bosna Hersek’i karıştırdı

Bosna Hersek’in Bileci kentinde düzenlenen Çeçenya Festivali’nin afiş görselinde Ramzan Kadirov’un yer alması tartışmalara neden oldu. Etkinliğin organizatörleri festival kapağının mizahi olduğunu vurgulasa da Çeçen medyası birçok platformda Ahmet Kadirov’un doğumunun 70. yıl dönümünün Avrupa’da bu tarz festivallerle kutlandığı bilgisini yayıyor.

Bileci Belediye Meclisi Başkanı Mato Vujovic, Çeçenya Festivali’nin bölgedeki diğer festivallerden farklı olduğunu, programın maddi kazanç için değil, sosyal projeler amacıyla organize edildiğini belirtti. Festivalde Kadirov rejimini ve Kadirov’un babası Ahmet Kadirov’u simgeleyen hiçbir şeyin tanıtılmadığını ve festival görselinin aslında yerel bir mizahi içerikten geldiğini vurgulayan Vujovic yaptığı açıklamada, “Burada bazı fotoğrafların kullanılması dışında tartışmalı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Organizatörler karar verdiler, bu onların pazarlama tarzı ve ben bunu değiştirmeyeceğim.” dedi.

Çeçen medyasının yaptığı haberlerin aksine Kadirov rejimiyle bir ilgisi olmayan festivale katılan yüzlerce ziyaretçiden biri olan STK temsilcisi Nikola Samardzhich de verdiği demeçte, “Doğrusunu söylemek gerekirse, buraya biraz eğlenmek için geldim. Ramzan Kadirov’un kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.” ifadelerini kullandı.