Kafkas sivil toplum kuruluşları deprem bölgesinde

Kafkas Vakfı gönüllüleri, Kahramanmaraş’ta depremzedelere yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta çeşitli yerleşim birimlerine ziyaret yapan Kafkas Vakfı temsilcileri Veysel Arıhan ve Safa Yıldıran, bölgeden yeni bilgiler paylaştı. Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı Soğucak köyünden canlı yayın yapan vakıf gönüllüleri, bölgeye gıda yardımlarının ulaştığını, ancak barınma ve ısınma malzemelerine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Soğucak Mahallesi Muhtarı Ercan Bozkurt, “Mahallemizde 70 hane, 250 kişi vardı. Evlerin yüzde 90 yıkıldı veya hasar aldı. Cenazelerimiz var, 3 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi hastanelere kaldırıldı. En kısa zamanda ihtiyaçlarımızın giderilmesini bekliyoruz. 30-40 kişi 50 metrekare alanda yaşamaya çalışıyoruz. Artçı depremler devam ettiği için evlere giremiyoruz. Kışa dayanıklı çadır ve sobaların gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Hasta ve yaşlıların mağdur olduğuna dikkat çeken Bozkurt, “Elbette gıda dahil bütün yardımlara ihtiyacımız var, ancak öncelikli olarak barınma ve ısınma probleminin çözülmesi gerekiyor. Arabalarımızda yakıt bitti, hava burada çok soğuk. Konteyner ile geçici çözüm üretilebilir. Şu an köyde 150 kişi kalıyoruz. Kronik hastalıkları olanlar var, diyabet ve kalp ilaçları kullananlar var, bunların ilaçları yok. Basit ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ulaştı, şimdi sıra diğer ilaçlarda.” ifadelerini kullandı.

Soğucak köyünde toplanan yardımların çevredeki yaklaşık 15-20 köye ulaştırıldığını bildiren vakıf yetkilileri, bölgeden canlı yayın yapmaya devam edeceklerini açıkladı.