Koçesoko’nun silahla tehdit edildiği belirtildi

Koçesoko’nun uyuşturucu bulundurmayı üstlenmesi için silah zoru kullanıldığı aktarıldı.

Daily Storm muhabiriyle röportaj yapan tanık, olayları şöyle aktarıyor. “Olayların olduğu akşam Martin evden bir iş için çıktı. Arabada yalnızdı. Erkek kardeşi arkasında başka bir arabayla geliyordu. Koçesoko, maskeli en az 10 kişi tarafından yolda durduruldu. Arabadan sürüklendi ve darp edildi. Uyuşturucu maddeleri de koltuğun altına konuldu. Malların ona ait olduğu tutanaklara kaydedildi. Martin Koçesoko’nun kardeşi, akrabalarını ve arkadaşlarını yardıma çağırdı. İnsanlar civar köylerden olay mahalline gelene kadar Koçesoko teklifi kabul etmek zorunda kaldı.” dedi

Görgü tanığı şöyle devam etti. “Koçesoko’nun ellerine esrar döküldü, böylece tetkiklerde uyuşturucuya dokunduğu gösterilecekti. Fazla seçimi yoktu: Ya senin olduğunu kabul edersin ya da güvenlik memurlardan birini vurmuş gibi gösterip aşırılıkçı ilan edileceksin. Martin’e hazır, suçunu kabul ettiği bir tutanak verildi sadece imza atacaktı.”

Daily Storm’un rastladığı bilgilere göre, Koçesoko itirafnameyi imzaladıktan sonra, ona bir devlet avukatı verildi. Avukat polislerin ve savcıların direktifleriyle hareket ediyordu.

Mahkemeden önce polisler zorla suçu kabul ettirmek istedi. Koçesoko’ya iki seçeneğinin olduğunu söylendi: ya uyuşturucunun sana ait olduğunu kabul edeceksin ya da polislerden birini vurmuş gösterilip aşırılıkçı ilan edileceksin.

Önce Koçesoko’da sadece 5 gram esrar buldukları bildirildi. Güvenlik güçleri pozisyonunu değiştirince Koçesoko’da 263 gram esrar bulunduğu bilgi ardından, sitelerde ilk yayımlanan 5 gramdan bahseden bilgiler kayboldu. Ancak dava dosyasındaki ekran görüntüsü kaldı.

Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı olayla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Bakanlık, aktivistin ailesine ve avukatına Koçesoko’yu ziyaretine izin vermedi. 12 Haziran’da, Yerel Kamu Gözetim Komisyonu (KGK) üyesi Zaur Jemuhov’la görüştürülmesi kabul edildi. Koçesoko, suçunu kabul etmediğini ve masum olduğunu Jemuhov’a söyledi.

Jemuhov’a göre, “Martin’in durumu şu anlık iyi, sağlığı herhangi bir endişe yaratmıyor. Koçesoko’nun gözaltında bulunduğu polis merkezinin personelinden, yemeklerinden ve gözaltı koşullarından herhangi bir şikayeti yok. Ona ek bir avukat önerdik, oda kabul etti.” dedi.

Jemuhov, ısrarla Martin’in suçu kabul etmediğini belirtti.

Koçesoko’nun yakın arkadaşı Şuhuv’a göre mesele aslında geçmiş bir hesaplaşmaya dayanıyor. Koçesoko’nun arkadaşı Şuhov şunları diyor. “Onunla hesapları başka aslında. Geçen sene Nalçik yakınlarındaki Kendelen köyünde yaşanan Kanjal olaylarının suçlusu olarak göstermeye çalışılıyor. Oradaki olaylarda çatışmaların faili olarak göstermek istiyorlar. Geçmiş bir hesaplaşma aslında.” dedi.

Diğer arkadaşı Şomaho ise şunları söyledi: “Mevcut hükümet, herhangi bir sivil hareketi bir tehdit olarak algılıyor ve buna inanıyor. Yani Koçesoko’da onlar için bir tehdit oluşturuyor.” dedi.

Kaynak: Daily Storm