Kuaşev’in otopsi raporuna aktivistlerden tepki

İnsan hakları savunucuları, savcılığın Kuaşev’in ölüm nedeni ile ilgili yaptığı açıklamayı eleştirdi.

İnguşetya “Maşr” örgütü Başkanı Magomed Mutsolgov, Kabardey-Balkarlı gazeteci Timur Kuaşev’in ölümü ile ilgili soruşturmanın bir formaliteden ibaret olduğunu söyledi.

Kabardey-Balkar insan hakları merkezi başkanı Valeri Hatajukov da, ölüm nedeni olarak ifade edilen koroner kalp yetmezliğinin inandırıcı olmadığını açıkladı.

Maşr Başkanı Magomed Mutsolgov’un düşüncesine göre, Timur Kuaşev cinayeti sonuçsuz bırakılacak. Mutsolgov, bu davayla ilgili soruşturmanın açıklamalarına güvenmediğini de açıkladı.

Mutsolgov, “Soruşturmaya ve onların yürüttüğü incelemelere inanmıyorum. Benim bu güvensizliğim, uzun yıllardır insan hakları alanında yürüttüğüm çalışmalardan ve gördüğüm somut örneklerden ileri geliyor. Eminim ki, bu dava çözülmeyecek. Kabardey-Balkar’da öldürülen Makşarip Auşev cinayetinin çözülmediği gibi. Bu konuda, özellikle altını çizmek istiyorum ki, ülkemizdeki sorgu hakimlerinin büyük çoğunluğunun bu tür suçları açığa çıkarma konusunda yeterince tecrübesi var. Aynı şekilde onların bunun için gerekli imkan ve kaynaklarının olduğuna da eminim. Bu tür davalar tamamen hukuk alanında, herhangi bir entrika ve siyasi bileşen olmadan incelenmelidir” açıklamasında bulundu.

Mutsolgov, savcılığın Kuaşev’in ölüm nedeni olarak koroner kalp yetmezliğini göstermesiyle ilgili, “ Zaman zaman medyada yazılanları takip ediyorum. Açıkça ifade edeyim ki, Timur’un ölümü ile ilgili soruşturma detaylarını bildiğimi söyleyemem. Soruşturmada herhangi bir acele veya titizlik görmüyorum. Benim görüşüme göre, soruşturma formaliteden yürütülüyor. Cinayet işleneli uzun bir zaman geçti ve ben artık soruşturmanın somut bir sonuca ulaşmasını bekliyorum” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 6 nolu Moskova polikliniği kardiyoloğu Arsen Beytuganov, ani ölümlere neden olabilecek birden fazla kalp hastalığı bulunduğunu ve doktorların, kişinin ölüm nedeni bulunamadığında, genelde, “akut koroner yetmezlik” tanısını koyduklarını ifade etti.