Kuzey Osetya müftüsü öldürüleceğini açıkladı

Kuzey Osetya müftüsü Hacimurat Gatsalov, suikasta uğrayacağını söyleyen bir mektup aldığını açıkladı.

Gatsalov, mektupla ilgili yaptığı açıklamada, suikasttan kurtulmak için müftülük görevini bırakması gerektiğini ve kaçması durumunda takip edileceğinin yazdığını söyledi.

Gatsalov, 11 Ocak’ta, tehdit edilmesi konusunda savcılığa bir dilekçe yazmayı düşünüyor. Gatsalov’un iddiasına göre, kendisinin suikasta uğrayacağı haberini veren kişi daha önce Ekstremizmle Mücadele Merkezi’ne sorguya çağrılmış olan Mozdoklu bir vatandaş.

Gatsalov, bu kişinin sorgunun ardından bir mektup yazdığını ve kendisine verilmesini istediğini, mektupta Kuzey Osetya müftüsünün öldürüleceği ve bir an önce görevinden ayrılması gerektiği yazıyor. Mektupta ayrıca, Gatsalov’un hiç bir yere gitmemesi gerektiği, çünkü takip edileceği belirtiliyor.

Gatsalov, mektubu yazan kişiyi bulduğunu, onun da suikast hazırlığını emniyet güçlerinden öğrendiğini söylediğini, ancak güvenlik organlarının bu konuda doğrulayıcı bir bilgi vermediğini açıkladı.

Gatsalov’un açıklamasıyla ilgili olarak  henüz güvenlik kurumları temsilcilerinden bir açıklama yok.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Gatsalov, daha önceden de birkaç kez tehdit edilmişti.

26 Aralık 2012’de yardımcısı İbragim Dudarov’un, daha sonra da 16 Ağustos 2014’de onun yerine geçen Rasul Gamzatov’un öldürülmesinin ardından Gatsalov, Kafkasya’da federasyona bağlı emniyet güçlerinin faaliyetlerini eleştiren açıklamalarda bulunmuştu.

Gatsalov, bu iki cinayetin soruşturmasının yetersiz olduğunu söylemişti. Gatsalov ayrıca, 2011’de Kuzey Osetya’da Müslümanların gözaltına alınmasını da eleştirmişti.