Moskova’da muhalifler gözünü yerel seçimlere dikti

Rusya’da halkın genel memnuniyetsizliğini ve Devlet Başkanı Putin’in azalan popülaritesini fırsata çevirmek isteyen muhalefet, sonbaharda yapılacak Moskova yerel meclis seçimlerine katılabilme mücadelesi veriyor. Muhalif medyaya göre ise iktidar, muhalif adayların seçimlere katılımını haksız gerekçelerle engelliyor.

Aralarında İlya Yaşin, Lyubov Sobol, Dmitri Gudkov, Sergey Mitrahonov ve İvan Jdanov’un da bulunduğu bazı önde gelen Kremlin muhalifi isimlerin adaylık başvuruları reddedildi. Red gerekçelerinin çoğunu, toplanan imzaların sahte olduğu iddiası oluşturuyor.

Yetkililer önde gelen bazı muhalif adayların başvurularında “usulsüzlük tespit ettiklerini” söylerken, muhalifler bu iddiaları reddediyor. Muhalifler, kendilerini adaylıktan caydırmanın bir yolu da artık sürekli hale gelen gözaltı baskısına işaret ediyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta Moskova’da düzenlenen ve 2 bin kişinin katıldığı muhalefet mitinginde onlarca kişi gözaltına alındı. Ünlü muhalif aday İlya Yaşin ile Navalnıy destekçisi Lyubov Sobol gözaltına alınan göstericiler arasında.

Moskova Seçim Komitesi, 216 adayın başvurusunu onaylarken 27 adaya izin vermedi. İlya Yaşin de seçime katılmasına izin verilmeyen adaylar arasında. 47 adayın başvurusu ise hala incelenmeyi bekliyor. Adaylığı reddedilen isimlerin mahkemeye gitme hakkı var.

8 Eylül’de gerçekleşecek seçimlerde 7,2 milyon Moskovalı, 45 Şehir Meclis üyesini seçmeye hazırlanıyor. Şehir Meclisi (Duma) şu anda Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya’nın hakimiyetinde.

Kaynak: TürkRus