Rusya ile vizesiz seyahat 7 Ağustos’ta başladı

Rusya ile Türkiye arasında varılan vize serbestisi çerçevesinde hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yönelik vize muafiyeti uygulaması bugün başlıyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Rusya tarafından hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin uygulanacağı bildirildi.

Hizmet pasaportu sahibi Rusya vatandaşları da vize serbestisinden yararlanacak

Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da Türkiye’ye seyahatlerinde vize serbestisinden yararlanacağı aktarılan açıklamada, uluslararası taşımacılık yapan sürücülere de karşılıklılık temelinde vize muafiyeti sağlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, karşılıklı vize serbestisinin, bugünden itibaren geçerli olacağı bildirildi.

12 Mayıs 2010’da imzalanan vize muafiyetine ilişkin anlaşmanın 7 Ağustos 2019 itibarıyla kısmen tekrar yürürlüğe girdiği anımsatılan açıklamada, “Temennimiz, anılan anlaşmanın tüm hükümleriyle uygulanmasına başlanmasıdır.” ifadesi yer aldı.

Uygulama yolcuları sevindirdi

Rusya ile Türkiye arasında varılan vize serbestisi çerçevesinde hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yönelik vize muafiyeti uygulamasının bugün başlaması İstanbul Havalimanı’ndan seyahat eden yolcuları sevindirdi.

THY’e ait tarifeli uçakla Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareket eden yolcular, seferden önce basın mensuplarına vize serbestiyetini değerlendirdi.

Yolculardan iş insanı Sertan Akay, sık sık Rusya’ya seyahat ettiğini, iki ülke arasındaki vize serbesti anlaşmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.

Akay, bu uygulamanın daha da genişletilmesi gerektiğini ifade ederek, “Hususi ve hizmet pasaportluların dışında da vizesiz uygulamanın geçmesi dış ticarette bu yoğunluktaki Rusya için, iş adamları ve iş dünyası için çok önemli. Bu uygulamayı çok olumlu gelişme olarak nitelendirmek lazım. İş dünyası için çok olumlu bir gelişme çünkü Rusya bizim ciddi partnerlerimizden bir tanesi.” diye konuştu.

İhracat işiyle uğraşan Dinçer Ateş de ikili ekonomik ilişkilerin hızla geliştiği Rusya ile vizelerin bazı pasaportlarda kalkmasının ticaret için çok önemli olduğunu kaydetti.

Normal pasaportlu vatandaşların da serbestlik kapsamına alınması gerektiğine dikkati çeken Ateş, “İhracatçılara hususi damgalı pasaport verilmesi uygulamasından şirket olarak faydalanmıştık. Bu pasaport uygulamasını da kullanacağız.” dedi.

Kaynak: AA