Türkiye’de Çeçen gönüllüler depremzedelere yardım ediyor

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Orta Doğu Genel Temsilcisi Abdulhakim Şaptukayev, Türkiye’de depremzedelere yardım ulaştırdıklarını belirtti.

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin yaraları sarılıyor. Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Orta Doğu Genel Temsilcisi Abdulhakim Şaptukayev, Kahramanmaraş’taki depremzedelere Çeçen İçkerya Derneği aracılığıyla yardım ettiklerini bildirdi.

Depremden sonra yaptıkları faaliyetlere değinen Şaptukayev, “Depremin olduğu gün 3 araçlık bir ekiple bölgeye doğru yola çıktık. Yanımıza alabildiğimiz kadar malzeme aldık. Çeçen İçkerya hükümeti ve Avrupa’daki Çeçenlerin gönderdiği maddi yardımları da yanımızda götürdük. İlk olarak Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Gücüksu köyüne gittik. Vardığımız zaman depremde hayatını kaybeden 3 kişinin cenaze namazına yetişmiştik.” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesindeki durumu anlatan Şaptukayev, “Gücüksu ve Çardak’ta eski evlerin tamamı yıkılmış durumdaydı. Şu an evlerin yüzde 80-90’ı kullanılamaz halde. İnsanlar soğuğa rağmen dışarıda kalıyor. 250 kişilik depremzede grubun Antalya’ya tahliye edildiği bilgisini vermeliyim. Göksun merkezinden gençler yardıma geliyor sürekli, bu iyi organize edilmişti elhamdülillah. Çeçen İçkerya Başbakanı Ahmed Zakayev’in başsağlığı dileklerini depremzedelere ilettik.” dedi.

Yardımları organize etmek için İstanbul’a geri döndüğünü belirten Şaptukayev, “Bugün geri İstanbul’a döndüm. Çeçen İçkerya Başbakan Yardımcısı Alimpaşa Soltanov, yardım çağrısı yaptı. Toplanan yardımları sistematik hale getirmeye çalışacağız. En kısa zamanda tekrar deprem bölgesine geri döneceğim.” ifadelerini kullandı.