ConIFA 2016 Abhazya’da

Abhazya Futbol Federasyonu Başkanı Cemal Gubaz ConIFA 2016’nın Abhazya’da yapılacağını açıkladı.

Bu yıl Macaristan’da yapılan ConIFA şampiyonasına Abhazya ve Güney Osetya’lı sporcular katılamadı. Abhazya ve Güney Osetya bu durumdan sporcularına vize vermeyi reddeden Macaristan’ı suçladı.

ConIFA yönetim kurulunun 2016 şampiyonasının Abhazya’da yapılmasıyla ilgili kararını Gubaz 8 Temmuz’da açıkladı ve kararın oy birliği ile alındığını ifade etti.

ConIFA şampiyonasına Abhazya’nın hazır olduğunu ifade eden Gubaz, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Turnuvanın detaylarını görüşmek için Abhazya’ya gelmeyi düşünen ConIFA temsilcilerini kabul etmekten memnun olacağız” dedi.

Şampiyonanın Abhazya’nın tanınması ve spor alanında kendini geliştirmesi için önemli bir adım olduğunu söyleyen Gubaz “Temsilciler geçen yıl ülkemize geldi. Şimdi geldiklerinde alanları, futbol sahalarını ve otelleri inceleyecekler. Şampiyonaya iyi bir şekilde hazırlanmamız lazım. Bu büyük bir organizasyon. Ülkemize birçok ülkeden takımlar gelecek. Bu uluslararası ilişkiler sürecini başlatacak. Çocuklarımız futbol oynamalı, biz de futbolun gelişimi için her şeyi yapacağız” dedi.

ConIFA Dünya Kupası ve Avrupa Kupası düzenleyen bir kuruluş. İlk Dünya Kupası 2014’de İsveç’te yapıldı. Güney Osetya bu kupada dördüncülük aldı. Abhazya ise çeyrek finali geçemedi. ConIFA 2013’de kuruldu ve resmi olarak FIFA’da yer almayan takımlar arasında şampiyonalar organize ediyor.