Kokov, Soçi 2015’e katıldı

Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov, “Soçi-2015” Uluslararası yatırım forumu çerçevesinde, “Kafkasya’da Yatırım. Proje tecrübeleri ve yatırımcılar için imkanlar” konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya İşleri bakanlığında organize edilen yuvarlak masa toplantısında, Kuzey Kafkasya Federal Bölge’deki yatırım faaliyetleri müzakere edildi.

Fikir alışverişinin gerçekleştirildiği toplantıda, Kabardey-Balkar Başkanı Kokov, mevzuatın daha iyi bir hale getirilmesi ve girişimcilik faaliyetleri için uygun şartların oluşturulması gerektiğini belirtti.

Kabardey-Balkar’da, sanayide, turizm ve eğlence alanında, devlet ve iş çevrelerinin ortak hareket ettiği bir çok örneğin bulunduğunu ifade eden Kokov, “RF Kuzey Kafkasya İşleri Bakanlığı desteğiyle birçok iş başarıldı” dedi.

Uzmanların düşüncesine göre, rekabetin artması kısa sürede, Kabardey-Balkar’da tarım sektörüne önemli bir ivme kazandırdı. Kabardey-Balkar tümüyle kendi kendine yetmeye başladı ve şu anda Rusya Federasyonu’nun birçok bölgesine tarım ürünleri ihraç ediyor.

Kabardey-Balkar’da ayrıca ağır sanayi kompleksleri bulunuyor. Yürürlükteki mevzuat, devlet garantisi ve farklı vergi seçeneklerini mümkün kılan devlet desteğine imkan veriyor.

Karaçay-Çerkes haber ajansının verdiği bilgilere göre, turizm, geleceği olan alanlardan biri. “Kuzey Kafkasya Tatilcilik” şirketinin, bölgede inşa ettiği, dünyanın en popüler tatil merkezlerine denk tesislerin inşası devam ediyor. Kabardey-Balkar’a gelen turist sayısı her geçen yıl önemli oranda artıyor. 2013’de ülkede 240 binden fazla kişi tatil yaptı. 2014’de ise bu sayı 260 bine çıktı.