Medvedev: Güney Osetya yanıtımız sert ama yerindeydi

Rusya Başbakanı Medvedev, Gürcistan’nın Güney Osetya’ya gerçekleştirdiği saldırının 7. yılında yaptığı açıklamada, tüm iç anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı. Medvedev, Rusya’nın bölgeye asker göndermesinin de ‘uluslararası hukuk çerçevesinde sert ama uygun bir adım’ olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Gürcistan’ın 7 yıl önce Güney Osetya’ya gerçekleştirdiği saldırıyı hatırlattı:

“Yedi yıl önce Gürcistan ordusu ağır silahlar, tanklar, uçaklar kullanarak Şinvali’de ev, hastane ve okullara korkunç bir saldırı gerçekleştirdi. Sadece birkaç saat içinde binlerce insan öldü ve yaralandı. BM himayesinde barışı korumak için bölgede görev yapan Rus barış güçleri hayatını kaybetti.

Medvedev_facebook açılaması_Güney Osetya

AMACIMIZ FELAKETİN ÖNÜNE GEÇMEKTİ

Bu insanların ölümü, uluslararası hukukun ağır bir ihlali ve vahim bir suçtu. Rusya, uluslararası ve ulusal hukuk prensipleri çerçevesinde sert ama uygun bir adım verdi. Rusya’nın ana amacı insanların ölmesini ve insani bir felaketin yaşanmasını önlemekti.

BARIŞÇIL ÇÖZÜM ŞART

Devletlerin birlik ve bütünlüğünü sadece barışçıl çözüm yoluyla sağlayabileceğini vurgulayan Medvedev, mesajına şöyle devam etti:

“Ülkemiz her zaman Kafkasya’da barış sağlanması için uğraştı. Bugün Abhazya ile Güney Osetya’da yaşamın barış dolu ve güvenli olmasına yardım ediyoruz. Son zamanlardaki olaylar karşısında bir kez daha emin oluyoruz ki, iç çatışmaların barışçıl yollarla çözülmesi devlet ve millet birliğinin sağlanmasının tek yoludur.”

Gürcistan 8 Ağustos 2008’de Güney Osetya’ya askeri operasyon düzenlemişti. Operasyonda, başkent Şinvali büyük zarar görürken çok sayıda sivil de hayatını kaybetmişti. Rusya, Güney Osetya’yı korumak için bölgeye askeri birliklerini gönderdi. Rusya, 26 Ağustos’ta da Güney Osetya ve Abhazya’nın egemenliğini resmi olarak tanımıştı.

kaynak: SPUTNİKNEWS


Yorumlar