“Teröristlerin akrabalarına da dikkat etmeliyiz”

Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov, ülke parlamentosundaki yıllık mesajında, il ve ilçe başkanlarının ve cami imamlarının kimin teröristlerin safında savaştığını bilmesi gerektiğini, onların soyadlarının açıklanması ve yakınlarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Abdulatipov’a göre, teröristler yakınlarından yardım alıyor. Abdulatipov, “Dağıstan’da hiç kimse yakınlarının haberi olmadan bir yere gidemez. Demek ki birileri bu kişilere sempati besliyor. Teröristlerin yaptıklarının trajik sonuçlarını düşünmeden onlara yardım ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Bunun dışında Abdulatipov, Dağıstan’da terörün bertaraf edildiğini iddia etti. Abdulatipov, “Dağıstan iki yıldan fazla bir süredir terör eylemi görmedi. İki yıldır insanları kaçıran, yetkililerden ve işadamlarından haraç alan haydutlar olmadan yaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Kadirov da, Abdulatipov’a yakın bir açıklama yapmış ve teröristlerin akrabalarının da sorumlu tutulması gerektiğini söylemişti. Aralık 2014’de Caharkale’ye düzenlenen saldırının ardından Kadirov, terör ve vahhabizm yolunda olanların akrabalarının ülkeden gönderilmesi gerektiğini söylemişti.