Yevkurov: Alkol satan dükkanlara saldıranlar cezalandırılacak

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, dükkan sahiplerine zarar verilmesiyle ilgili davalar hakkında bir toplantı yaptı.

Toplantıya Güvenlik Konseyi Sekreteri vekili Alberde Barahayev, İçişleri bakan vekili Yuri Muravyev ve İnguşetya FSB idaresi başkan vekili Vitali Kalaşnikov katıldı.

İnguşetya Devlet Başkanlığı basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, Yevkurov toplantı katılımcılarına, saldırıları yapanlarla ilgili soruşturmaların gerekli düzeyde yürütülmediği konusunda güvenlik organlarının çalışmasıyla ilgili hoşnutsuzluğunu ifade etti. Eylemler ile ilgili olarak gençleri eleştiren Yevkurov, kaçak alkol ürünleri ve uyuşturucu satışı yapılan yerlerin tespitinin emniyet güçlerinin işi olduğunun altını çizdi.

Yevkurov ayrıca, sosyal medyada alkol satışı yapan yerlerin yağmalayan gençlerin çok sayıda videolarının bulunduğunu, bazı gençlerin olay yerinde açıklamalar yaparak ekstremist çağrıda bulunduğunu ve bazı açıklamalarda da milletler arası nefreti kızıştırdıklarını ifade etti. Devlet Başkanı Yevkurov, böyle kişiler hakkında inceleme yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

Yevkurov, Alberd Barahayev’e bir sonraki toplantıda değerlendirilmek üzere, rapor hazırlanması talimatı verdi. Savcılığa ise bu tür davaların soruşturmasıyla şahsi olarak ilgilenilmesini ve davanın uzama sebeplerinin tespit edilmesini söyledi.