“Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” Stüdyo-X’de gösterilecek

“Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” belgeselinin İstanbul’daki 3. Gösterimi Tophane’de bulunan Stüdyo-X’de yapılacak.

Fransız Gazeteci Manon Loizeau’nun “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” belgeselinin Türkçe alt yazıları Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından hazırlandı. Daha önce İstanbul Ali Emiri Kültür Merkezi ve Şehir Üniversitesi’nde gösterilen belgesel, 22 Nisan’da “Misafirler Sözlüğü” sergisi kapsamında Stüdyo-X’de gösterilecek.

Stüdyo-X’in web sitesinde yayınlanan tanıtım metni şu şekilde,

“I. Rus-Çeçen Savaşı’nın üstünden 20 yıl geçti. Savaşın çıktığı ilk günden bu yana Çeçenya halkı tarifi imkansız acılarla hayatta kalma mücadelesi veriyor. Yakınlarını yıkımla ve işkencelerle yitiren; binlerce sivilin kaçırılmasıyla onlardan haber alamayan Çeçenya halkının acısı ne yazık ki halen son bulmuş değil. Rusya, savaşın sona erdiğini ilan etmesine karşın, işgal altında tuttuğu bu ülkede gizli bir savaş yürütmeye devam ediyor; bu kez hedefte savaşın ve soykırımın izlerinin silinmesi, Çeçenya halkının kolektif hafızasının değiştirilmesi var.
1990’lı yıllardan bu yana defalarca Çeçenya’ya giden ve daha önce de “Grozni: Bir Kaçırılışın Günlüğü” ve “Grozni’de Doğmak” adlı iki belgesel film hazırlayan Fransız gazeteci Manon Loizeau, yeni filmiyle Moskova destekli Ramzan Kadirov rejiminin yarattığı korku cumhuriyetini aktarıyor. Loizeau, yeniden imar edilen binaların ve devasa bulvarların çizdiği portrenin ardına gizlenen Kadirov ve klanının hukuk tanımaz rejimini “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” adlı çalışmasıyla paylaşıyor.
Ajans Kafkas Yayın Yönetmeni Kuban Kural film gösteriminin ardından soruları yanıtlamak üzere bizlerle olacak.

Bu etkinlik Misafirperverlik Sözlüğü sergisi kapsamında düzenlenmiştir.”

Fragman: www.youtube.com/watch?v=Gb40vyr1f8I

Stüdyo-X ulaşım: http://www.studio-xistanbul.org/tr/location