Putin’e “Çerkes Soykırımı” hatırlatması

Çerkesler, Rusya’nın sorumlu olduğu Çerkes Soykırımını görmezlikten gelip “Ermeni Soykırımı” açıklaması yapan Putin’e öfkeli.

24 Nisan’da Ermenistan’da yapılacak “100. Yıl” anmasına katılmaya hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi sitesinden yayınlanan açıklamasında “24 Nisan 1915 insanlık tarihinin en korkunç ve dramatik olaylarından birinin yaşandığı, Ermeni halkının soykırıma uğradığı acılı bir tarih” ifadelerini kullandı.

Putin’in “soykırım” açıklamasına henüz resmi ağızlardan tepki gelmedi. Ancak Çerkesler, Rusya İmparatorluğunun Çerkeslere uyguladığı soykırımı tanımadığı gibi Çerkes Soykırımının 150. yılında soykırımın sembol şehir Soçi’de olimpiyat düzenleyen, Çeçenya’daki savaşlarda yüzbinlerce kişinin ölümüne sebep olan Putin’in böyle bir açıklama yapmış olmasına tepkili.

Çerkes Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halis Din konuyla ilgili yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Sürgün edilen halkımızın anavatana dönüşü uzun süre engellendi. Çerkeslere karşı izlenen soykırım ve sürgün politikasının sonuçları telafi edilmediği gibi katliamların en son halkasının uygulandığı Soçi’de itirazlarımıza rağmen Kış Olimpiyatları yapıldı. 151 yıldır Çerkesler anavatanlarından uzakta, sürgünde yaşamakta. Rusya mirasçısı olduğu Rusya Çarlığının sürgün ve katliamla dolu geçmişini sümenaltı etme politikası geliştirdi. Putin’e, Rusya’nın tüm devlet arşivlerini açması, Çerkes soykırımını tanıması, soykırım ve sürgünün sonuçlarının telafi edilmesi, Türkiye başta olmak üzere diasporada yaşayan Çerkeslere çifte vatandaşlık kolaylığının sağlanması çağrısında bulunuyoruz”.