Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Gürcistan’da

TİFLİS (AA) – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan ile çok yakın bir iş birliği içinde bulunduklarını belirterek, “Her konuda ama özellikle toprak bütünlüğü konularında birbirimize sürekli destek vermekteyiz” dedi.

Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, siyaset, güvenlik, ticaret ve ekonomi, ulaşım, kültür, eğitim ve bilim alanlarında ikili iş birliğinin derinleştirilmesine ilişkin ortak deklarasyon imzaladı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülkenin çok yakın iş birliği içinde bulunduğunu vurguladı.

“Her konuda ama özellikle toprak bütünlüğü konularında birbirimize sürekli destek vermekteyiz” ifadesini kullanan Aliyev, iki ülkenin bu konuda uluslararası kuruluşlardaki pozisyonunun ortak olduğunu söyledi.

Aliyev, Azerbaycan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğü sorunları dahil dünyadaki tüm meseleler ve çatışmaların, devlet egemenliği ile ülke sınırlarının korunması ilkesiyle çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Azerbaycan’ın toprağı Karabağ’ın yıllardır işgal altında bulunduğuna işaret eden Aliyev, uluslararası kuruluşların tüm çabalarına rağmen buradaki işgal sorununun çözülemediğini kaydetti.

Gürcistan ile enerji ve ulaşım alanlarında iş birliğini sürdüreceklerini bildiren Aliyev, iki ülkenin karşılıklı yatırımlara devam etmesi gerektiğini belirtti.

– “Çok sağlam ilişkilerimiz var”

Margvelaşvili ise Aliyev’in ziyaretinin iki ülke ilişkilerine ivme kazandıracağını, ortak projeleri daha da genişleteceğini söyledi.

Görüşmede, iş birliği, ulaştırma, enerji koridoru projeleri ve bölgesel istikrarın ele alındığını dile getiren Margvelaşvili, Gürcistan’ın Avrupa ile Asya arasında önemli bir geçit olduğunu kaydetti. Margvelaşvili, Gürcistan’ın, toprak bütünlüğü endişesine ve topraklarının işgal altında bulunmasına rağmen transit sorumluluğuna sadık kaldığını ifade etti.

Azerbaycan’ın, kendilerine 2008’deki Gürcistan-Rusya savaşı sırasında ve genel olarak toprak bütünlüğü konusunda destek verdiğini, iki ülkenin çok sağlam ilişkileri olduğunu vurgulayan Margvelaşvili, “İlişkilerimiz gelecekte de her türlü sınavdan geçecek” dedi.