Diaspora’da “Adige Dili Günü” etkinlikleri

Adige Dili Günü olarak 2000 yılından beri kutlanan 14 Mart’ta diasporada da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

14 Mart 1854 tarihinde Bersey Wumar tarafından Tiflis’te ilk Adige Alfabesinin yayınlanışı sebebiyle 2000 yılından beri Adigey Cumhuriyeti’nde kutlanan 14 Mart “Adige Dili ve Yazısı Günü” olarak kabul ediliyor. Son yıllarda Çerkes diaspora örgütleri tarafından da kutlanmaya başlayan Adige Dili Günü’nde kaybolmakta olan Adige Dili ile ilgili gündem oluşturulmaya çalışılıyor. Bu yıl İstanbul, Ankara ve Düzce’de bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

İstanbul Çerkes Derneği ve Methiyeliler Yardımlaşma Derneği tarafından 15 Mart’ta düzenlenecek etkinlik İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erdem Beyazıt Kültür Merkezinde saat 19.30’da başlayacak. İshak Akbay’ın sunuculuğunu yapacağı gecede Adige dili hocaları Bram Alaudin ve Cihat Ulus yönetiminde Çerkesce konuşma, şarkı ve şiir dinletisi ile sinevizyon gösterisi gerçekleştirilecek. Gece, müzik dinletici ve mahalli düğün ile son bulacak.

Ankara’daki Adige Dili Günü etkinliği ise Ankara Çerkes Derneği’nde yapılacak. 14 Mart Cumartesi günü saat 19.30’da başlayacak etkinlikte Çerkes Sanatçı Azmi Toğuzata Çerkesce şarkılar söyleyecek. Ankara Çerkes Derneği bünyesinde dil kursuna katılan çocuklar da etkinlikte yer alacaklar.

Düzce Üniversitesi Çerkes Kültür ve Tarihi Öğrenci Topluluğu ise Adige Dili Günü’nü 15 Mart Pazar günü tiyatro gösterisi ve Gülcan Altan Konseri ile kutlayacak. Düzce Üniversitesi Konferans Salonunda saat 17.00’da başlayacak etkinlik öncesinde Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü hocaları Prof. Dr. Mıra Khachemizova ve Yrd. Doç. Dr. Fegmi Altın birer konuşma yapacaklar.