Kadirov gözünü Kafkasya’ya dikti

Ramzan Kadirov, Telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamada her hafta bir Çeçen kamu kurumu yöneticisinin Grozni TV’ye çıkıp vatandaşlardan gelen acil soruları yanıtladığını söyledi.

Yetkililer tarafından yayında verilen sözlerin kontrol edildiğini söyleyen Ramzan Kadirov’un gönderisinde yayınlanan hesaplamalara göre, 2019’dan bu yana Çeçenya Cumhuriyeti sakinlerinden 7 bin 700 acil çağrı geldiği ve bunlardan 6 bin 384’ünün çözüldüğü belirtildi.

Ramzan Kadirov, Çeçenya hükümeti yetkililerinin canlı yayınları düzenli olarak yapması ve vatandaşların acil sorunlarına hızlı bir şekilde yanıt verilmesinin Rusya tarafından da örnek alınması gerektiğini belirtti.

Kadirov’un Kremlin’e karşı bu çıkışını yorumlayan siyasi analistler, Kadirov’un özellikle Çeçen makamlarının hizmet ve halka erişilebilirlik açısından örnek alınması gerektiği yönünde açıklamada bulunmasının kendi konumunu güçlendirme ve Putin hükümetini çaresiz gösterme çabası olduğunun altını çiziyor.

Bu konuda Putin karşıtı Rus siyaset bilimci Dmitry Oreshkin, Kadirov’un popülist siyasi söylemlerle Kuzey Kafkasya bölgesinde tek güç olmak istediğini öne sürüyor: “Kadirov, Kuzey Kafkasya bölgesinin komutanı olması gerektiğini düşünebilir. Kadirov siyasi gücünü genişletmek için Dağıstan’a ve İnguşetya’ya sürekli girişimlerde bulunuyor. Siyasi manevralarından oldukça memnun ve durumu iyi kontrol ettiğine inanıyor.”

Kendisini Kuzey Kafkasyalı kimliğinin “koruyucusu” ve “hak savunucusu” olarak gören Kadirov bu siyasi çıkışıyla Çeçenya’da yaşanan faili meçhul cinayetleri ve İşkenceye Karşı Komite’nin tespit ettiği işkenceleri unutturmak istiyor. Rus siyaset yorumcusu Alexei Malashenko ise Kadirov’un gösterişli popülist siyasi çıkışlarına Kremlin’in sessiz kaldığını ve Putin tarafından ciddiye alınmadığını belirtiyor.

Kaynak: KU