Memorial: Stalin afişleri suç sayılmalı

Rusya’nın önde gelen insan hakları örgütü Memorial, Stalin afiş ve anıtlarının yasaklanmasını istiyor.

Uluslararası Toplumsal Bellek, Yardımlaşma ve İnsan Hakları Topluluğu Memorial, 2. Dünya Savaşı zaferi kutlamaları çerçevesinde bazı şehirlerde görülen Stalin figürlü afişler üzerine bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Her yıl 9 Mayıs öncesinde Rusya’nın farklı bölgelerinde Stalin anıtları dikilmesi veya resminin yer aldığı afişler asılması girişimleri tekrarlanıyor. Bu girişimler genellikle kamufle ediliyor. Stalin, tek başına değil, komutanlar, Hitler karşıtı koalisyon liderleri ya da madalya sahibi askerler arasında resmediliyor.

Stalin figürlü her türlü afiş ve anıt yaralayıcıdır. Stalin’in suçlarının ülke tarihinde benzeri yoktur. Suçlarının çapı o kadar geniş ki, ne kadar olumlu bir bağlamda olursa olsun kamusal alanlarda resmedilmesine izin verilemez ve kanunla yasaklanması gerekir.

İsteğimiz, Stalin’in yok ettiği eski dava arkadaşlarına yaptığı gibi adının anılmasının yasaklanması, tarihten silinmesi değildir. Fakat diktatörlerin yeri, müze salonları, ders kitapları, tarihi araştırmalardır, şehirlerin meydanları değil”.

Memorial, bildiride Novgorod’da 1862’de açılan ve Rusya’nın 1000. yılına adanan anıtta, önde gelen Ruslar arasında Korkunç İvan’ın (İvan Grozni) tasvirine yer verilmediğini hatırlatıyor. Rusya’nın tarihteki en önemli hükümdarlarından biri olmasına rağmen zalimliğinden ötürü bu anıtta Korkunç İvan’ın yer almamasına karar verilmişti.