Özgürlük Radyosunun Azerbaycan ofisi kapatıldı

Özgür Avrupa Radyosu/Özgürlük Radyosu’nun Azerbaycan ofisi dün tamamen kapatıldı.

2006’dan beri Özgürlük Radyosu Bakü ofisinin çalıştığı Caspian Plaza ticaret merkezi yönetimi 30 Nisan 2015 itibariyle kira sözleşmesinin süresi sonra eren yayın kuruluşunun ofisi boşaltmasını istedi. Savcılık sorgu hakimi Sanan Paşayev dün, 26 Aralık 2014’de kapatılan ofisin kapılarını açtı ve radyo çalışanlarının içeride kalan eşyalarını almalarına izin verdi. Böylece Özgürlük Radyosunun Azerbaycan ofisi tamamen kapatılmış oldu.

Özgürlük Radyosunun Bakü’deki ofisinde 26 Aralık 2014’de arama yapıldı, radyo çalışanları sorgulandı. Güvenlik organları bu eylemleri para aklama davası soruşturması ile izah etti, Özgürlük Radyosu ise tamamen şeffaf çalıştığını, bütün yasal yükümlülükleri yerine getirdiğini açıkladı.

Azerbaycan sınır idaresi 23 Şubat’ta tedavi için Tiflis’e gitmek isteyen Özgürlük Radyosu Bakü ofisi eski başkanı Babak Bekir’e ülkeden çıkış izni vermedi. Aynı gün Hatice İsmailova para cezasına çarptırıldı. 24 Şubat’ta ise Şahveled Çobanoğlu sorgulandı. Olaylar üzerine Özgürlük Radyosu Azerbaycan’daki çalışanlarına baskı yapıldığını açıkladı.