Putin, BM ve Suriye

Rusya’da sosyal medyada, Putin’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ve dünya liderlerinin arasına katılması, daha günler öncesinden gündem oldu. Liberaller ve muhalifler New York polisinin Putin’i tutuklama çağrısında bulunurken, Putin taraftarları ”büyük önderin” başarılı siyaseti ile övündü.

Putin, BM kürsüsüne çıkıp tarihi konuşmayı yapmaya hazırlanırken, onun arkasından konuşulanlar dikkat çekti. Bir çok Rus muhalif yavaş yavaş Batı’dan soğumaya başladı. Hayal kırıklığı yaşayan Putin düşmanları ise New York’ta yapılan BM Genel Kurulu sonrası olabilecekler hakkında senaryolar paylaşı. Arkadiy Babçenko_Putin ve BM

Çeçen savaşların ikisine de katılan ve askeriye sonrası gazetecilik yapan ünlü Rus muhalif Arkadiy Babçenko en kötü senaryoyu yazan kişi. Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda Batı’nın Putin’i dünya liderleri kulübüne kabul edeceklerini yazdı. Suriye’de IŞİD’e karşı savaşacak kara kuvvetleri gücü bulamayan Batı, Putin’in oraya asker göndermesine karşı onu liderler kulübüne kabul edeceklerini tahmin ediyor. Fakat bu kabul edişin, Batı’nın Ukrayna duruşunu değiştirmeyeceğinin altını çiziyor Babçenko. Babçenko’ya göre, liderler kulübüne dönmek için Rus askerlerine acımayacak olan Putin, bu kulübün kapısı açılsın diye binlerce Rus askerini ölüme gönderecek. Ukrayna’da Rus halkını kurtarıyorduk ama Suriye’de kimi kurtaracağız diyen Babçenko yakında Orta Doğu’dan, Rus askerlerin tabutlarının geleceğini yazdı.

Andrey Babçenko’nun yaptığı paylaşımın yorumları da hayli ilginç. Oleg Kulikov, Çeçenleri göndersinler derken, ona cevap veren bir hanımefendi, Çeçenleri değil Kadirovcuları söndersinler diyor.

Ruslar, “Kadırovcular mı yoksa Çeçenler mi gitsin” diye tartışırken, Çeçenya’da konuşlanan askeri birlikler, uzun bir yolculuğa çıkmış bile. Çeçenlerin sosyal medya paylaşımlarında, Çeçenya ve Kuzey Kafkasya askeri bölgesinden, limanlara giden uzun askeri araç konvoyları görülüyor. Konvoyların içerisinde GRAD füze atan Rus ünlü Katyuşa araçları ve mühimmat taşıyan araçlar var. Kara yolu ile taşınan mühimmat dışında, aynı bölgeden gelen sosyal medya paylaşımları, demir yolu ile çok sayıda tankın taşındığını gösteriyor.

Eğer Andrey Babçenko yaptığı tahminde doğruyu tutturdu ise, o zaman Putin Dünya liderleri kulübe dönüşünü, asker ve mühimmatla ödeyecek.