Rusya’da İslamofobi, Moskova’da İftar

Türkiye son zamanlarda Türkistan ve baskı altında direnen Uygur halkının sorunları ile oldukça meşgul. Türk halkı Uygur halkına desteklerini özellikle sosyal medyadan gösteriyor. Mavi ay yıldızlı bayrakları birçok kullanıcının hesabında görmek mümkün. Bu destek esnasında birçok gerçek ve uydurma görüntü de sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Sonuçta, Türk halkı her zaman olduğu gibi, Müslümanların derdine duyarsız kalmadı ve Uygurlara destek verdiğini mümkün olan her mecrada gösterdi. Maalesef, turist olarak Türkiye’ye gelen Korelileri Çinli zannedip bir güzel dövmek dahi istediler.

Bütün bunları gördüğümde içimden keşke Ruslar da çekik gözlü olsaydı dedim. Belki o zaman gerçekten dayağı hak edenler yanlışlıkla da olsa onu Türkiye’de bulurlardı.

Neden mi? Rusların dayak sebepleri elbette saymakla bitmez. Ama son günlerde Rusya’da yaşayan Müslümanların çok haklı bir sebebi var.

Bu sebep, Rusya Moskova’da cami inşaatına izin vermediği için yağmur ve kar altında kılınan Cuma namazları değil. Zaten Türkiye bu gerçeği görmemeye çoktandır alıştı.

Bu sebep, Rus Nazi gençlerin Orta Asyalı Müslümanlara yaptığı saldırılar da değil. Bu olaylar da Türkiye’de hiçbir zaman yeteri kadar ses getirmedi. Mesela bu saldırılarda ölen garibanlar için Türkiye’de hiçbir zaman gıyabi cenaze namazı kılınmadı. Gerçekten dayaklık bu Naziler hak ettiklerini Kafkasyalı gençlerin elinden buluyorlar.

Bu sebep, Rusya’nın son yirmi yıldır Kafkasya topraklarında terörle mücadele adı altında yaptığı sayısız infaz ve işkence de değil. Bu durum da artık Türkiye’de çok ilgilenilen bir konu değil gibi. Burada da Rusya’ya gereken cevabı direnen mücahitler veriyor. En azından devam eden bir savaş var diyelim.

1751402_20150705150536Bence, hayalimizdeki Türkiye’ye gelen çekik gözlü Rus’un Çinli zannedilerek dayak yemeyi hak etmesinin sebebi, Rusya’nın Uygurlara yapılana çok benzer bir zulmü Müslümanlara uygulaması olmalı. Sosyal medyada, Çin’in orucu yasaklayıp, Uygurlara zorla yemek yedirdiği ile ilgili birçok haber gördük. Buna karşın, Moskova’da yaşayan bir Müslümanın iftar için arkadaşlarıyla buluştuğu bir akşamın karakolda bitiyor olduğu gerçeği Türkiye’de bilinmiyor. Resmi izin alınarak büyük çadırlarda iftarların verildiği Moskova’da, ki bu etkinliğe Türkiye de katılmıştı, arkadaşlarınızla herhangi bir restoranda iftar yapmak isterseniz, Rusya’nın çevik kuvveti olan OMON baskın yapar, karakolluk olursunuz ve sahuru parmak izi vererek idrak edersiniz. Kafkasyalı gençler, Türkiye’de başlatılan Uygur Türklerine destek kampanyalarına katılırken, tam da aynı zulüm ile yüz yüze kaldıkları bir paradoksun içinde yaşıyorlar. Moskova polisinin baskınları cep telefonu kameraları ile kaydedilerek sıklıkla sosyal medyada paylaşılıyor.

Böyle bir baskın en son Moskova’da sahibi Çeçen olan bir restoranda gerçekleşti. Veselıy Babay isimli restorana iftar için gelen ve tamamı Çeçen olan Müslümanlar geceyi karakolda geçirdi. Gözaltına alınanların arasında Kadirov yönetimine yakın isimlerin olması, olayın Kadirov’a ait GroznyTV’de yayınlanmasına sebep oldu. Rus yanlısı Çeçen Hükümeti Moskova polisini İslamofobi ile suçladı. Bunun üzerine Moskova polisi olayın İslamofobi ile alakasının olmadığını, baskının Nemtsov cinayeti ile alakalı olduğunu açıkladı. Meğerse Nemtsov cinayeti sanıkları düzenli olarak bu restoranda toplanıyormuş!

 

Putin’e yakın bu iki ayrı gücün tartışmasına Moskovalı Müslümanlar da dahil oldu ve gerçeğin hiç de zikredildiği gibi olmadığını söylediler. Moskovalı Müslümanlara göre, yapılan bu operasyon da dahil olmak üzere diğer iftar baskınları, cami baskınları, haksız yere yapılan tutuklamalar, bunların hepsi Rusya’da devlet düzeyinde bir İslamofobinin var olduğunun kanıtı. Müslümanlar bu baskı ve zulmü fotoğraf ve videolarla duyurmaya çalışıyor. Fakat sesleri ne Rusya’da ne de Rusya dışında bir türlü duyulmuyor. Rusya’da Putin’e muhalif medya dahi olay Çeçenistan veya diğer Kafkas cumhuriyetlerinde olmadıkça ilgilenmiyor. Bu baskı ile ilgili haberler her nedense Türk medyasında da yer bulamıyor.

Rusya İslamofobinin devlet düzeyinde mevcut olduğu bir ülke. Çin’de Müslümanlara uygulanan zulmün bir benzeri Rusya’da da uygulanıyor. Yani dayak atılacak bir turist varsa Koreliler kesinlikle bu listede değiller.