450.yıl Kremlin’e taşındı

Moskova – Çerkesler arasında yoğun tartışmalara yol açan Kuzey Kafkasya’nın üç cumhuriyetinde Rusya’ya katılımın 450. yıldönümü kutlamaları Moskova’ya taşındı.

“Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes Günleri” ile ilgili etkinlikler 4 Ekim’de Rusya Ressamlar Birliği sergi merkezinde üç cumhuriyetin tasvir ve dekorasyon sanatıyla ilgili eserlerinin yer aldığı serginin açılışıyla başladı.

5 Ekim’de ise Doğu Halkları Sanat Müzesi’nde ‘Adıgelerin geleneksel kültür ve yaşantıları’ sergisi açıldı. Aynı gün Kremlin Sarayı’nda Kafkasyalı sanatçılar bir konser  verirken Rusya Başbakan Yardımcısı Viktor Zubkov da Adıgey, Kabardey-Balkar ve  Karaçay Çerkes cumhuriyetlerinin devlet başkanları Aslan Thakuşinov, Başkanı Arsen Kanokov ve Mustafa Batdıyev’le biraraya gelip kutlamalar hakkında bilgi aldı.

6 Ekim’de de Rusya Bilimler Akademisi’nde üç ülkenin bilim adamları ve akademisyenlerinin katılımıyla ‘Rusya Devleti Tarihinde Çerkes Beyleri’ konulu bir konferans tertip edildi. 6 Ekim’de Rusya Devlet Kütüphanesi’nde ‘Rusya ile İlelebet’ yayımları sergisi de açıldı. KU/ÖZ/FT