Abhazya da Putin’in partisine oy verdi

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma seçimlerinde ‘de facto’ bağımsız Abhazya’da da kurulan sandıklardan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya çıktı.

Abhazya, vatandaşların yaklaşık yüzde 80’inin Rus pasaportu taşıması nedeniyle Duma seçimlerine katıldı. Abhazya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Batal Tabagua’nın yaptığı açıklamaya göre seçmenlerden 45 bin 109’u oy kullandı. Oyların 38 bin 610’u (% 86) Birleşik Rusya’ya, 1958’i (% 4,3) Kremlin destekçisi Adil Rusya’ya, 1712’si (% 3,8) aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti’ye, 1510’u (% 3,3) Komünist Parti’ye ve kalan yüzde üç diğer partilere gitti. Oy kullanma işlemleri Sohum, Gagra ve Gudauta’da 2 Aralık’ta, diğer bölgelerde 28-30 Kasım’da gerçekleştirilmişti. Abhazya Seçim Komisyonu sayım işleminde yer almayıp sadece Rusya Seçim Komisyonu’na seçim sürecinde teknik destek sağladı.

 

‘Şükran borcu’

 

Sonuçları değerlendiren Tabagua, "Abhazya vatandaşları Rusya ve Rusya halkına şükran duyuyor, çünkü zor zamanlarında yanlarındaydılar ve ülke halkı aktif katılımıyla dayanışmasını gösterdi" dedi. Abhazya’daki seçimlere Gürcistan’ın tepkisi konusunda ise Tabagua, bunun kendileri için hiçbir öneminin olmadığını söyledi.

 

Neden Birleşik Rusya?

 

Seçmenlerin tepkilerine gelince; Vladimir Dopua, "Rusya ile bizi birçok şey birbirine bağlıyor. Rusya bizim yakın komşumuz ve ülkemizde olanlara kayıtsız değil. Gürcü-Abhaz savaşından sonraki dönemde Rusya yanımızda idi, şimdi de yardım ediyor. Bundan sonra da böyle olacağını düşünüyorum" derken Eteri Katsiya, "Geri tepme istemiyorum, bundan dolayı da seçimlere katılmayı ve bugün Rusya’da var olan istikamet doğrultusunda oy kullanmayı görev saydım" ifadelerini kullandı.

Nikolay Yenik ise "Birleşik Rusya için oy kullandım, çünkü Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ekibi sekiz yıl içinde Rusya vatandaşlarının hayatında değişiklikler yaptı. Rusya yönetimi Abhazya’ya da çok yardım etti. Rusya ile iş ilişkilerimiz oluştu, bizim için başka bir yol da yok" dedi. KU/ÖZ/FT