Aliyev nihayet harekete geçti

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev, halkı çileden çıkartan, hastane ve okulları hizmet veremez duruma sokan elektrik arızasının giderilmesi için nihayet devreye girdi.

Aliyev, başkent Mahaçkale’deki elektrik şebekesinde yaşanan sorunun giderilmesi için 16 milyon ruble ‘acil’ ödenek ayırdı. Ayrılan para şehir yönetimine de ulaştırıldı.

Halkın kışın ortasında insanları çaresiz duruma sokan elektrik, doğalgaz ve su kesintileriyle ilgili bir kerecik olsun açıklama yapmamakla suçladığı Aliyev, dün konuyla ilgili yetkililerle bir toplantı yaptı. Toplantıda hükümetin faturayı alt kademedeki yetkililere çıkardığı anlaşılıyor.

Yerel basına göre Aliyev toplantıda kent yönetimini, "21 bin insanının elektriksiz kalmasının normal olduğunu mu sanıyorsunuz? 1-2 binada elektrik olmadığında bu bir şekilde anlaşılabilir, ama bu durumda olan 40 bina varsa?" diye payladı.

Dağıstan Başbakanı Şamil Zaynalov da halka sorunun ne olduğunu ve ne zaman giderileceğini açıklamayan yöneticileri uyararak "İnsanlara ne olduğunu açıklamak lazım. Durum kritik hal aldı, bir birimize doğruyu söyleyelim" dedi.

Toplantıda, Mahaçkale elektrik şebekesinin yenilenmesi için bütçeden 140 milyon ruble ayrılmasına karar verildi. ÖZ/FT