Balkar köylüsü köyünün derdinde

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’da bazı köylerin statülerinin iptal edilerek kentlere bağlanmasıyla ilgili huzursuzluk yeni yasama dönemine girilirken tekrar nüksetti.

Emekli birkaç bürokratın başını çektiği Balkar İhtiyarlar Heyeti’nin organize ettiği eylemlere önümüzdeki günlerde bir yenisi eklenecek. Bu kez Baksan kentine bağlanan Dugulubgoy’un statüsünün iade edilmesi için gösteri yapılacak.

Eylemin Nalçik’te yapılacağını açıklayan Dugulubgoy İhtiyarlar Heyeti temsilcisi Zaurbek Kardanov, köylerinin Baksan’a bağlanmasının sadece köylülerin durumunu kötüleştirdiğini, köylülerin bu uygulama nedeniyle şehirde yaşıyormuşçasına kamu hizmetleri için ödeme yaptığını, ayrıca doktor ve öğretmenlerin de köy primlerinden mahrum kaldıklarını söyledi.

Kardanov, 30 Nisan’da köyde bir halk toplantısı yapılarak köyün ileri gelenlerinden 50  kişilik bir ihtiyarlar heyeti oluşturulduğunu, eski statünün geri alınması konusunda bu heyete yetki verildiğini, heyetin 15 Mayıs’ta Devlet Başkanı Arsen Kanokov’la görüştüğünü ve kendilerine bu konunun ele alınması vaadinde bulunulduğunu hatırlattı. 

Kardanov, 15 Eylül’de Baksan bölge yönetimini temsil eden bir yetkilinin Baksan adlı gazetede yayımlanan yazısında, İhtiyarlar Heyeti’ni istikrar bozucu, aşırılık yanlısı ve ayrılıkçı olarak yaftaladığını, bunun da köylüleri öfkelendirdiğini belirtti. Kardanov’a göre, köyün statüsünün iadesini engellemek için tüm gücünü seferber eden Baksan şehir yönetimi bu makaleyi bilinçli bir şekilde yayımladı. Kardanov, Dugulubgoy halkının Kanakov’u desteklediğini, her konuda ona yardımcı olmaya hazır olduklarını ama köyün statüsü konusunda da bekledikleri kararın parlamentodan bir an önce çıkarılmasını istediklerini vurguladı.

Rusya Federasyonu’nun yerel idari organlar hakkındaki kanuna bağlı olarak Kabardey-Balkar Parlamentosu iki kanun çıkarmıştı. Bu yasal düzenlemeye uyarınca Balkarların yaşadığı Hasanıya, Beleya Reçka, Kenje başkent Nalçik’in bir parçası haline dönüşürken Dugulubgoy da Baksan şehrine bağlanmıştı. Balkarlar, Kabardey-Balkar Parlamentosu’ndan yeni dönemde bu konuyu yeniden ele almasını bekliyor. KU/ÖZ/FT