Çeçen gencin hikayesi ’12’, Oscar yolunda

İstanbul – Ünlü Rus yönetmen Nikita Mikhalkov’un cinayetten suçlanan bir Çeçen genci ile onu peşinen suçlu kabul eden jüri arasında geçen olayları konu alan ’12’ adlı filmi, Oscar’ın En İyi Yabancı Film ödülü için yarışıyor.

12 filmi 63 aday arasından dokuzunun belirlendiği ilk elemede yarışta kalmayı başardı. 24 Şubat’ta açıklanacak ödül için dokuz kişilik kısa listedeki beş film En İyi Yabancı Film Oscarına aday gösterilecek. Mikhalkov kısa listeye girmeyi beklemediğini söylese de 12, Rusya ile Batı arasıda yeni Soğuk Savaş’ın patlak verdiği bir ortamda Çeçenya gibi bir sıcak konuyu gündeme taşıma potansiyeli olduğu için ilgi topluyor ve ilk beş arasına girebileceği öngörülüyor.

12’de Rus ordusunda görev yapan üvey babasını öldürmekle suçlanan bir Çeçen genci ve mahkemedeki 12 jüri üyesi anlatılıyor. Jüri üyelerinin biri dışında tümü Çeçen gencin suçlu olduğunu düşünüyor. Muhalif üye kararın yeniden tartışılmasını isterken mahkumiyette direten diğer üyelerin karara etki eden kişisel hikâyeleri filme duygusal bir boyut katıyor.

Sidney Lumet’in 1957’de çevirdiği ‘12 Öfkeli Adam’ filminin günümüze uyarlanmış Rus versiyonu olan 12, gösterime girdiği Eylül 2007’de Venedik Film Festivali’nde ‘Altın Aslan’ ödülüne kapmıştı. Milano Film Festivali’nde de Altın Amvrosi ödülüne layık görülen 12, Mikhalkov’un elbette ilk Oscar macerası değil. Yönetmen, Sovyet diktatörü Stalin döneminin baskılarını anlattığı Güneş Yanığı filmiyle 1995’te Oscar’ın En iyi Yabancı Film ödülünü almıştı. 12’in rakibi diğer sekiz şanslı filmler ise şunlar:

Kazakistanlı yönetmen Sergey Bodrov’un Moğol, Avusturyalı yönetmen Stefan Ruzowitzky’in ‘The Counterfeiters’ (Kalpazanlar), Brezilyalı yönetmen Cao Hamburger’in "The Year My Parents Went on Vacation” (Anne ve Babamın Tatile Gittiği Yıl), Kanadalı yönetmen Denys Arcand’ın "Days of Darkness" (Karanlık Günler),  İsrailli yönetmen Joseph Cedar’ın "Beaufort", İtalyan yönetmen Giuseppe Tornatore’un "The Unknown" (Meçhul),  Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda’nın "Katyn" ve Sırbistanlı yönetmen Srdan Goluboviç’in "The Trap" (Tuzak). (Ajans Kafkas)