Çeçen temsilciler Umarov’u uyardı

Londra/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı Ahmet Zakayev’in Kremlin’in Çeçen direniş lideri Dokku Umarov’u tuzağa düşürüp Kafkasya emirliği-halifeliği ilan ettireceğine dair açıklaması Çeçenler arasında derin bir tartışmaya yol açtı.

Çoğunluğu Avrupa’da mülteci olarak yaşayan Çeçen temsilciler, Umarov’a Çeçenya’nın mevcut anayasasına kast eden herhangi bir adımdan uzak durma çağrısı yaptı.

21 Ekim’de Zakayev’in yazılı olarak yaptığı açıklamanın ardından Çeçen-İçkerya temsilcileri, onursal elçileri ve diaspora temsilcileri tele-konferans yoluyla gerçekleştirdikleri toplantıda endişelerini dile getirdi. Temsilciler Çeçen anayasasının mevcut yapısını değiştirmeye yönelik her tür hareketi suç saydıklarını vurguladı.

Toplantıya katılanlar Umarov’u, bağımsız Çeçen devletini kurmak için çalışmış Çeçen liderler Cohar Dudayev, Zelimhan Yandarbiyev, Aslan Mashadov ve Abdulhlim Sadullayev’in yolundan gitmeye davet etti.

Toplantıya şu isimler katıldı: Çeçen-İçkerya Dışişleri 1. Bakan Yardımcısı İlyas Musayev, Dışişleri Bakan Yardımcısı Usman Ferzauli, İsveç temsilcisi Mayirbek Taramov, Almanya temsilcisi Dantiyev Umar, Norveç temsilcisi İbba Şapi Şeyh, Polonya temsilcisi Ayburtayev Umar, Litvanya temsilcisi Saiyeva Aminat, Avusturya temsilcisi İbrahimov Visit, Çeçen diaspora temsilcisi Anzor Mashadov, Norveç’deki Çeçenya onursal elçisi İvar Amundsen, Polonya’da bulunan Çeçen-İçkerya temsilciliği birinci yardımcısı Rubati Mitsayeva.

Ayrıca başkanlığını Dünya Çeçen Vakfı Başkanı Ahmed Malsagov’un yaptığı Uluslararası Bağımsızlığı Koruma Birliği de bir açıklamayla Zakayev’in kaygılarına katıldıklarını duyurdu.

Birlik Umarov’a da kendisinin yakın çevresindekilerin Rus istihbarat tarafından kullanılmasına izin vermemesi çağrısı yaptı.

Zakayev, FSB’nin emirliğin ilanını sağlamak için Kuzey Kafkasya’da bazı isimlerle temasa geçtiğini ve bu iş için 500 milyon dolar para ayrıldığını belirmişti. Zakayev’e göre emirliğin ilanının ardından Rusya, Kaide ile mücadele adı altında bütün Kuzey Kafkasya’yı savaş alanına çevirmeyi planlıyor. CHNWS/ÖZ/FT