Çeçenya’da Putinci şov

Çeçenya’da 1999’dan 120-130 bin Çeçen’in katledildiği savaşın çarı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hiç umulmayan bir yerden, işgal ettiği topraklardan alkışlar alıyor.

Kremlin güdümlü Çeçen başkan Ramzan Kadirov yönetimi Rusya Federasyonu anayasası izin vermediği halde Putin’in üçüncü kez devlet başkanlığı seçilmesi için gösteriler düzenledi. Göstericiler Putin’i üçüncü kez Kremlin’de görmek istediklerin ilan etti.
Rus yanlısı Çeçen yönetimi, ‘Gençlik Konseyi’, hükümet gençlik komitesi, vatansever kulübü ‘Ramzan’, Birleşik Rusya partisi Çeçenya bürosu ve Caharkale belediyesinin organize ettiği  üç ayrı kentteki gösteriye 30 bin kişinin katıldığını öne sürdü.

Buna göre ‘Rusya Federasyonu devlet başkanıyla birlikteyiz’ sloganıyla Caharkale’de yapılan mitinge 20 bin, Gudermes ve Açkhoy-Martan’daki gösterilere de beşer bin kişi katıldı.

Göstericiler ‘Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin – Rusya’nın rolünü büyük devlet olarak sağlamlaştırmak’, ‘Putin- Çeçenya toprağında barış ve istikrarın garantisi’, ‘Vladimir Putin Çeçenya Cumhuriyeti’nde savaşı durdurdu’ yazılı pankartlar taşıdı.

Katılımcılar Putin sayesinde ülkenin güçlü devlet statüsünü yeniden kazandığını, faydalı milli projelerin hayata geçirildiğini, ülkenin tüm alanlarda geliştiğini, Çeçenya’nın bundan sonraki gelişmesinde ve kurulmasında ona umut bağladıklarını dile getirdi. Göstericiler sadece Putin başkanlığında Çeçenya’da olumlu gelişmeler yaşandığını kaydetti. Gösterilerin sonunda Putin’in üçüncü kez devlet başkanı seçilmesinin önünü açacak anayasa değişikliğini sağlamak üzere ‘Putin İçin’ adlı sivil bir hareketin oluşturulması kararlaştırıldı.

Ömür boyu Putin

Putin’in üçüncü kez seçilmesi çabalarına kendini adayan Ramzan Kadirov 2 Ekim’de Birleşik Rusya Partisi’nin Çeçenya bürosunda yaptığı konuşmada, "Önceden olduğu gibi Vladimir Putin’in üçüncü kez devlet başkanı olarak kalmasını istiyorum, hatta ömür boyu devlet başkanı olmasını. Bizde de neden Türkmenistan veya Kazakistan’da olduğu gibi olmasın?" dedi. Kadirov, 2 Aralık’ta yapılacak Duma seçimlerinde Çeçenya’da Birleşik Rusya Partisi’nin liste başında bulunuyor. Putin ise 1 Ekim’de yaptığı bir açıklama ile Duma seçimlerine aynı partiden aday olduğunu duyurmuştu. KU/ÖZ/FT