Çerkesler ‘450’ye karşı sesini yükseltiyor

İstanbul – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle Kafkasya’nın Rusya’ya gönüllü katıldığı iddiası temelindeki 450. yıl kutlamalarına karşı diasporadan da sesler yükseltiyor.

Kuzey Kafkasya Platformu şemsiyesi altında buluşan diasporalı Çerkesler, 450. yıl kutlamalarını ve Çerkes soykırımının en derin şekilde yaşandığı Soçi’de 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın oynanmasını protesto için 4 Ekim’de sokağa çıkacak. Kuzey Kafkasya Platformu adına yapılan açıklamada gösterinin İstanbul’da Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Konsolosluğu önünde saat 12.30’da yapılacağı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Kafkasya diasporası, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çıkarttığı kararnameyle, geçtiğimiz günlerde Adıge cumhuriyetlerinin üçünde kutlanan ve 5 Ekim’de Putin’in de katılacağı Moskova etkinlikleriyle zirveye çıkacak olan ‘Kafkasya’nın Rusya’ya gönüllü katılışının 450. yıl dönümü’ etkinliklerini ve Rus işgaline direnen atalarımızın 21 Mayıs 1864’de kadın ve çocuklarıyla birlikte son ferdine kadar katledildiği coğrafya olan Soçi’de düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları’nı, dünyanın her tarafında gerçekleştireceği eşzamanlı eylemlerle protesto edecek. Suriye, Ürdün, ABD ve diğer ülkelerde, Rus konsoloslukları ve BM binası önünde gerçekleştirilecek eylemlere paralel olarak Türkiye Kafkas diasporası mensupları da 4 Ekim Perşembe günü İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rus konsolosluğu önünde toplanarak bir basın açıklaması yapacak; tarihimize ve atalarımızın hatırasına yapılan iftira ve saygısızlığı protesto edecektir.” (Ajans Kafkas)