Ekmek zammı çekilmiyor

Caharkale/Ajans Kafkas – Bioyakıta yönelim, kuraklık ve artan tüketime bağlı olarak dünya genelinde tahıl ürünlerinde yaşanan enflasyon Kuzey Kafkasya’da da etkisini göstermeye başladı.

Kuzey Osetya, Rostov, İnguşetya, Kabardey-Balkar ve Adıgey’deki fiyat artışlarının ardından Çeçenya’da da ekmeğe zam geldi. Pazarlarda ekmeğin fiyatının yüzde 25-30 oranında artması haliyle en fazla dar gelirli ve emeklileri vuruyor.

67 yaşındaki emekli Natalya Kolesnikova’nın ekmeğin fiyatının neden arttığına dair en ufak bir fikri yok ama son derece dertli. “Bu gerçek bir münasebetsizlik” diye çıkışan Kolesnikova, “Ekmek fabrikasında bir ekmeğin fiyatı dokuz ruble, pazarda on ruble idi. Şimdi fırında bir ekmek için on ruble, pazarda ise on üç ruble alınıyor. Yönetimimiz nereye bakıyor acaba, tüm bunlar ne zaman bitecek?" dedi. Kavkazki Uzel muhabirine konuşan Kolesnikova öfkesini şöyle sürdürdü: "Biz emeklilere yaklaşık altı ayda bir maaşlarımıza yüz ruble ek ödeme veriyorlar. Fiyatlar ise büyüyor. Biz yaşlılar bundan sonra nasıl yaşayacağız? Her şey her gün artıyor, bir de ekmeğe birden bu kadar zam yaptılar. Bundan sonra nasıl yaşayacağımı bilmiyorum. Benim gibi on binlerce kişi var. Bugün herkes yabancı otomobille gezip en az 20-30 bin ruble aylık almıyor. Yönetimimiz biz emeklileri hiç düşünmüyor. Zamanında devletinin hayrı için çalışan bizleri." ÖZ/FT