Gal’de zorla pasaport iddiasına yalanlama

Sohum/Ajans Kafkas – Sohum yönetimi, Gürcü nüfusun yaşadığı Gal bölgesinde isteyenlere Abhazya pasaportu dağıtmaya hazırlanırken Gürcistan medyası "Gürcüler zorla Gürcistan vatandaşlığından çıkartılıyor" yaygarası kopardı. Abhazya yönetimi ise iddiaları reddedip ‘Kimse zorla Abhazya vatandaşı yapılmıyor.

Ama isteyen Abhazya vatandaşı olabilir’ açıklamasını yaptı. Ancak Abhazya anayasası Rusya istisna olmak üzere çifte vatandaşlığa izin vermiyor. Haliyle eğer Abhazya’da yaşayan bir Gürcü bu ülkenin vatandaşı olmak istiyorsa Gürcistan vatandaşlığından feragat etmek durumunda.

Gürcü televizyon kanalı Mze’nin "Gal’de yaşayanlar özel kağıtlar doldurmaya zorlanıyor, reddedenler bölgeden sürülmekle tehdit ediliyor" iddiasına ilk yanıt Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba’dan geldi. Haberin gerçekle ilgisinin olmadığını belirten

Şamba, "Hiç kimse Gal sakinlerini Gürcistan vatandaşlığını reddetmeye zorlamıyor. Ve bizler hiç kimseye zorla Abhazya kimliği vermeye ve onlara Abhazya vatandaşı yapmaya niyetimiz yok" dedi.

Abhazya pasaportu dağıtma süreci başladığında Gal’in en son bölge olarak öngörüldüğünü belirten Şamba "Bununla beraber eğer Gal’den bazıları Abhazya kimliği isterse, ki böyleleri az değil, buna karşı koyamayız, çünkü onlar da Tkuarçallılar, Sohumlular, Gudautalılar gibi ülkemizin insanıdır" ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Yardımcısı Raul Hacimba ise "Kimseye zorla kimlik vermiyoruz. Üstelik eğer Gal sakinleri Gürcü vatandaşlığından vazgeçmeyi istemezse onlara Abhazya kimliği veremeyiz. Çünkü bu kanunlarımıza aykırı. Eğer onlar gerçekten Abhazya vatandaşı olmayı, burada çalışmayı ve kanunlarımızı tanımayı isterse, kimlik ve vatandaşlık vermeye hazırız" açıklamasını yaptı.

Gal bölgesindeki Abhazya devlet başkanı özel temsilcisi Ruslan Kişmariya ise, Gürcistan medyasının haberlerini kışkırtma olarak niteleyip, bölgede paraport verme işlemlerinin henüz hazırlık aşamasında olduğunu kaydetti.

Abhazya Devlet Vatandaşlık Komisyonu’na göre, pasaportların dağıtılmaya başlandığı 2005’den beri 72 bin kişi Abhazya pasaportu aldı. 2007’de Abhazya’da 427 kişi vatandaşlık aldı. Bunlardan 66’sı Abhazya’ya hizmetlerinden dolayı, 33’ü ülkeye gerekli uzmanlıkları nedeniyle Abhazya vatandaşı oldu. 28 kişi on yıldan fazla Abhazya’da yaşadığı için, 48 kişi Abhazya vatandaşı olan biriyle evlendiği için, 252 kişi daha önceden kaydı Abhazya’dan silindiği halde Abhazya Cumhuriyeti Vatandaşlık Kanunu’na hiçbir itirazı olmadığı için pasaport sahibi oldu. 249 kişinin vatandaşlık talebi reddedildi.

Gürcistan sınırındaki Gal, Abhazya’nın stratejik bir bölgesi. Ürettiği elektriğin yüzde 40’ını Abhazya’ya, yüzde 60’ını Gürcistan’a veren İngur GES santralı bu bölgede yer alıyor. 1992-1993 savaşı sırasında bölge nüfusunun önemli bir kısmı Gürcistan’a göçmüştü. Geri Dönüş Komitesi’ne göre 1999’dan beri 55 bin Gürcü bölgeye yeniden dönüş yaptı. KU/ÖZ/FT