‘Gürcistan Abhazlara jest yapacak’

Sohum – Gürcistan, BM askeri gözetim misyonunun Tiflis’i sorumlu tuttuğu Abhazya’daki çatışmada esir alınan yedi Abhaz askeri bırakıyor.

Bununla ilgili karar, bugün taraflar arasında uzun bir aradan sonra ilk kez yapılan toplantının ardından duyuruldu. Abhazya’nın başkenti Sohum’a giden çatışma bölgeleriyle ilgili sorunların çözümünden sorumlu Gürcistan Devlet Bakanı David Bakradze, 21 Eylül’de ele geçirilen askerleri bırakacaklarını söyledi. Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile görüştükten sonra basına konuşan Bakradze, "Bu Gürcistan’dan bir iyi niyet gösterisidir” dedi.

Gürcistan 21 Eylül’de yaşanan olayı uluslar arası topluma ‘Abhaz çetesi sabotaj için girdikleri Yukarı Kodor’da yeni otoyolda Gürcü askerleriyle çatışmaya girdi’ diye duyurmuştu. Ancak BM askeri gözetim misyonunun bölgede yaptığı incelemelerde çatışmanın Sohum’un dediği gibi Abhazya’nın Tkaurçal bölgesinde meydana geldiğini rapor etmişti. Çatışmada iki Abhaz’ın yanı sıra barış gücünde görevli iki Rus askeri ölmüştü. Bir yılı aşkın sürenin ardından ilk kez bir Gürcü bakanla buluşan Şamba da, Tiflis’in diplomatik temasa geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şamba, BM, Rusya, Gürcistan ve Abhazya’nın katıldığı haftalık dörtlü müzakere mekanizmasının da tekrar çalıştırılması üzerine anlaştıklarını belirterek,  "Müzakere sürecinde belli bir durağanlık var. Fakat zor sorunları çözme potansiyelimiz var. Umarım bunları çözeriz” dedi.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin 2008’e kadar Abhazya’yı geri alma hedefi doğrultusunda bir süredir yürüttüğü gerilim siyaseti bölgede yeni bir savaş riskini canlı tutuyor. (Ajans Kafkas)