Gürcü lider köprüde at değiştirdi

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’ın demokrasi havarisi kesilen Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, muhalefeti susturmak için 7 Kasım’da ilan ettiği sıkıyönetimi bugün kaldırırken, 5 Ocak’taki erken seçim öncesi bir de hükümet manevrası yaptı.

Başbakan Zurab Noğaydeli’yi görevden alan Saakaşvili, yerine bankacı Lado Gurcenidze’yi atadı. Bu hafta Ankara’ya konuk olan Noğaydeli, eğitim reformunda çuvallaması ve özelleştirmede yolsuzlukları önleyememesi nedeniyle eleştirilerin odağındaydı.

14 yıl yurtdışında kalan, Amerikan eğitimli ve bir Amerikalıyla evli olan 36 yaşındaki Gurcenidze ise, özel Gürcistan Bankası’nı ülkenin en büyük üçüncü bankası konumuna getirerek adından ‘başarılı yönetici’ diye söz ettiriyor. Ancak siyasette fazla deneyimi yok. Gurcenidze, bir mesajında Gürcistan’ın gelişmesine katkıda bulunmak için edindiği tüm birikimi ve enerjisini sonuna kadar kullanacağını ifade etti.

Sıkıyönetim kalktı ama…

Gürcistan’da sıkıyönetim ise bugün saat 19.00 itibariyle kalktı. Ancak haber bültenlerini iptal etmek zorunda kalan televizyon kanalları normal yayın akışına dönerken muhalefetin sesi konumundaki İmedi televizyonu hala kapalı. Muhalefet İmedi kanalı açılmadan özgür seçimlerden bahsedilemeyeceğini kaydetti. (Ajans Kafkas)