Gürcü muhalefeti isyanda: Oylarımız çalındı

Tiflis – Gürcistan’da muhalefet liderleri, eski Başkan Mihail Saakaşvili’nin yüzde 52 ile kazandığı 5 Ocak seçimlerinde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığını belirtip dönen dolaplardan sorumlu tuttukları Merkez Seçim Kurulu Başkanı Levan Tarhınişvili’ye savaş açtı.

 

Birleşik Muhalefet Hareketi’nin lideri Levan Gaçeçiladze, Merkez Seçim Kurulu’nu basarak Tarhınişvili’nin istifasını istedi. Binaya habersiz girip Tarhınişvili’yle görüşerek hesap soran Gaçeçiladze, seçime büyük oranda hile karıştığını belirterek “Bana verilen en az 500 bin oy çalındı” dedi. Tarhınişvili’yi hileye ortak olmakla suçlayan Gaçeçiladze, "Gürcistan halkını niçin aldatıyorsunuz? Gerçek sonuçları niçin halktan gizli tutuyorsunuz" diye çıkıştı.

Gaçeçiladze, seçim sonucunu protesto etmek amacıyla açlık grevine başlayacağını da belirterek, "Mihail Saakaşvili ve Nino Burcanadze beni öldürünceye kadar mücadeleme devam edeceğim" dedi. Gaçeçiladze ile birlikte birleşik muhalefet üyesi diğer parti liderlerinin de kurul binasına gittiği belirtildi. Tarhınişvili ise kendisini bu göreve muhalefetin değil, parlamentonun seçtiğini belirterek istifa talebini reddetti.

Tarhınişvili, muhalefetin binayı abluka altına aldığını belirterek liderlerden binayı terk etmelerini istedi. Muhalefet liderlerinden Giorgi Tortladze de, kuruldan karşılaştırma yapmak için bölge seçim komisyonlarındaki sonuç protokollerini istediklerini belirterek, ellerinde aynı seçim bölgesinin iki farklı sonucu bulunduğunu kaydetti. Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti lideri Tina Hıdaşeli de Mihail Saakaşvili’nin lehine çıkan oy pusulalarının sahte olduğunu ve sonradan düzenlendiğini iddia etti. Gürcistan Yolu Partisi lideri ve eski Dışişleri Bakanı Salome Zurabişvili, muhalefetin seçime karıştırılan hileyi belgeleyeceğini ve ikinci turun düzenlenmesini başaracağını ifade etti. (Ajans Kafkas)